2019-06-11, 15:04
  #113545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MedievalSteel
Hallo!
Jag har kommit över en större bibba med massa tidningsurklipp gällande Palmemordet. Allt verkar vara kronologiskt ordnat och personen som sammanställt allt har gjort mängder av egna anteckningar i marginalerna. Har bara skummat igenom det hela men... Finns det något intresse av att läsa detta, dvs ska jag lägga ner lite tid på att försöka scanna in det, eller ska jag använda det till att putsa fönstren istället?

Mkt intressant. Scanna upp allting och lägg ut här.
Citera
2019-06-11, 15:14
  #113546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malin.Nilsson
Har man någon gång provat att sätta en riktigt skarp utländsk utredargrupp på fallet? Tänker mig då till exempel ett gäng riktigt erfarna utredare från typ Scotland Yard som får ta sig an fallet under säg sex månader?

Tänker att alla utredare i hela Sverige säkert är liksom för "nära" Palmemordet, man är såpass ingrottad att man liksom inte längre förmår att se på mordet neutralt och på avstånd. Vilket jag tror krävs för att kunna göra ett nytag och tänka nytt eller ta liksom "ta det från början". Jag tror det är fruktlöst att bta ut gruppen och tillsätta nya svenska utredare - även dom kommer ofrånkomligen vara "för nära" Palmemordet för att kunna zooma ut och se på fallet från ett neutralt perspektiv. Palmemordet är helt enkelt för välkänt och ältat i Sverige för att någon svensk ska kunna se på utredningen med neutrala ögon. "Alla" i Sverige känner liksom till många av spåren och teorierna, vad som behövs är mycket skarpa utredare som knappt hört om spåren, misstänkta och teorierna som kommit och gått.

En grupp skillade brittiska utredare till exempel, som såklart hört om mordet men inte "levt i Palmemordsgåtan" i 30 år sådär som alla i Sverige gjort och gör... Som inte kan så värst mycket om mordet, olika spår man haft, olika misstänkta som kommit och gått osv. De skulle nog kunna "ta utredningen från början" som ett "blank slate", stegvis jobba sig igenom materialet, och komma med helt nytänkande infallsvinklar, resonemang och slutsatser.

Men detta kanske redan prövats. Någon som vet?

Teorier tro dom eller ej, kommentera

Det är egentligen samma ide som en granskningskommission eller liknande med Svenska elitbyråkrater som kan läsa allt källmaterial utan översättning. När vi ser resultaten av dessa så är det med obehag. Enkelt uttryckt, de är del i problemet och inte del i lösningen. Dessutom måste en sådan grupp i så fall finansieras av privata pengar. Men de skulle aldrig få tag i källmaterial. I synnerhet inte avgörande sådant.

Det är ändå en idé som jag själv har funderat i. Men avfärdat. Varför? Först och främst gör du samma tankefel som nästan alla andra, du utgår från att samhällsapparaten vill få det löst? Vänta ett par år så får du se KP berätta sagor på TV. Min gissning är att han pekar ut ett påhittat löst och sammansatt internationellt gäng utan namn som mördar för pengar och dessutom ger han något ogrundat motiv. Motivet måste falla en särskild makt i smaken och därför peka kanske mot Mellanöstern eller i vart fall österut. Han kommer därtill inte att äga straffansvar eftersom det inte ska drivas som mål utan i media. Jag tolkar det som att han har fått igenom i förhandlingar att inte behöva begå brott som andra före honom har fått gjort.

Mordet på OP bestod av åtminstone 3 beståndsdelar hämtade sannolikt från paramilitär doktrin från annat land. Fördunkling innan mordet, Attentatet (mordet) och Mörkläggningen (efter). De olika delarna hade egen medlemsrekrytering och egen chef. Egen budget. Egna finansiärer. Gemensamma delprojekt. Jag tror att mörkläggningen finansierades av just det; den som nu läser det här. Och dess chef var förmodligen HH. Han satt på första parkett i en Volvo på Sveavägen den 28 feb 1986 runt 23-23.30 som mörkläggningschef. Tillsammans med Ebbe.

Toppskiktet under HH och medlemmar inom konspirationens mörkläggning bla LP, vägrade att låta rättsväsendet döma någon oskyldig. Hon begick ett eget attentat på mörkläggningen genom att stjälpa sitt eget utpekande och genom att vägra att samarbeta vid närt nog samtliga tillfällen. Hon ville inte ha någon dokumentation över huvud taget vid konfrontationerna för att inte själv riskera fängelse i och med det falska utpekandet av CP. Ingen bandupptagning i tingsrätten? Konstigt, men då kan hon ju väl inte dömas för mened.. LP måste till sist ställa upp på bandupptagning i hovrätten om jag minns rätt. Jag har ännu inte kommit fram till varför hennes ord till synes mot hennes vilja läcker från polisen från dag ett. Kanske någon polis som sålde nyheter utan att rådgöra med mörkläggningen. Men LP bör ha trott att syndabocksprogrammet skulle utse Ustasja, eller trodde hon sig själv vara chef för mörkläggningen och därmed leda hela syndabocksprogrammet? LP kommer nog tidigt i konflikt med HH. Han vill i inledningen av mörkläggningen få Viktorsson dömd. Men det skär sig direkt då VG är för ung och välvårdad och rent av snygg för att LP ska acceptera livstids fängelse på honom.

LP bildar front tillsammans med någon inom mörkläggningen av kriminalteknikerna, jag tror jag kan gissa vem och tack och lov förstör eller gömmer förmodligen denne polis Smith-Wesson revolvern för att rädda Gunnarsson och CP eller någon annan oskyldig till mordet. Det är annars ett mycket stort mysterium att revolvern inte plötsligt dyker upp i beslagsprotokoll från Sollentuna. Den enda förklaringen jag kan ge nu är att revolvern har hållits som ett dödmansgrepp för polisteknikerns personliga säkerhet efter att ha revolterat mot syndabocksprogrammet.

Kurdspåret kommer aldrig fram till något, så där behövs LP ju inte ens. Men i fallet CP så bestämmer hon sig för att han ska få betalt i skadestånd, häktningspengar för en inte ont anande syndabock. Men jag anar att CP anade sanningen.. Det är bara att lyssna noga på honom. HH avskedas från mörkläggningen förmodligen pga konflikter angående syndabocksprogrammet. Ölvebros CP och HHs Kurder är i öppen målkonflikt inom programmet. HH tror att han sitter på högsta ledningens välsingnelse eftersom Sverige tar över kommandot efter uppdrag utfört. Ölvebro tror nog att högsta ledningen finns på utländsk mark. En belöningssumma för den PU ledare/jurist som får ett ärende till fällande dom har nog ställts ut med många, många sköna nollor bakom sig. HH gör senare ändå arvoderade inhopp, några sedelbuntar här och där med dig, ja just det, dig som avsändare kan väl aldrig vara fel? Han har ett mycket dyrt liv för att leva på byråkratpension. Ett inslag i TV? ok hundra, hundrafemti? "Grundvalar" kommentaren är nog ett sätt att förhandla arvodena. "Jag känner min motståndare" kommentaren är nog om Ölvebro eller nån av Säpo gubbarna.

Den socialdemokratiska nomenklaturan som vid tiden var stark fattar beslutet från regeringens korridorer. Regeringen via utskott beslutar att: CP skall drivas process emot men inte dömas. Det blir en kompromisslösning som hela statsapparaten dansar efter än idag. När man säger; "som är/var en mycket god iakttagare" menar man egentligen "Vi förstår och är överens med hennes personliga beslut och situation till fullo i ärendet". Märk väl så är det bara den innersta cirkeln som använder uttrycket "mycket god iakttagare". Men tråden får mer än gärna rätta mig här. När CP sitter där i fåtöljen och väntar på besked i resningsansökan i HD så är beslutet redan fattat flera år tidigare i en av regeringarna Carlsson tack vare den inre konflikten.
Citera
2019-06-11, 16:23
  #113547
Medlem
bibliotakets avatar
Det spelar ju ingen roll vem som utreder när
det i dags läget ska till ett vapen med fingeravtryck för att få fällande dom.
Om jag inte har fel ?
Sen är det ju kul att leka med tanken : Ta 6st
icke poliser, placera de på följande sätt- en i hörnet vid dekorima ( igenkänd av vittnen )
2 andra har varsin lägenhet ovanför trapporna.
En har sin bil parkerad till höger från där du kommer upp från trappan. 4 dyker upp i en
Ww transport och är åskådare nere på Sveavägen. Alla är även medlemmar i en
skytteklubb. Hur länge och OM det varit så,
skulle det tagit innan de var häktade , dömda och på anstalt ?
Citera
2019-06-11, 20:47
  #113548
Medlem
Utanför boxen. Om nu HH verkligen menade något med "Sveriges grundvalar" . Vad är då det värsta som skulle kunna hända för svenska folket? Diplomatisk kris, nja.
Lek med tanken.
En full, före detta moderatpolitiker med agg mot en beväpnad förbigående statsminister.
Och vad är det som SE egentligen säger när han uttalar sig om hur han tror mordet gick till?
Citera
2019-06-11, 22:56
  #113549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Här finns denna att läsa:
https://drive.google.com/file/d/1RHifdrHbCG1WRNjyJ8-QZRMErvVZCoiw/view?usp=sharing
Missförstod det hela när jag trodde P var medförfattare.
Citera
2019-06-12, 00:50
  #113550
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bibliotaket
Det spelar ju ingen roll vem som utreder när
det i dags läget ska till ett vapen med fingeravtryck för att få fällande dom.
Om jag inte har fel ?
Sen är det ju kul att leka med tanken : Ta 6st
icke poliser, placera de på följande sätt- en i hörnet vid dekorima ( igenkänd av vittnen )
2 andra har varsin lägenhet ovanför trapporna.
En har sin bil parkerad till höger från där du kommer upp från trappan. 4 dyker upp i en
Ww transport och är åskådare nere på Sveavägen. Alla är även medlemmar i en
skytteklubb. Hur länge och OM det varit så,
skulle det tagit innan de var häktade , dömda och på anstalt ?

Till detta kan läggas flera andra indicier, en av dem kontrollerade telefonavslysningen i sverige, en sade att det var skönt att döda, en var med i det obskyra sällskapet som sände radio om OPs död några timmar innan. En hade lägenheten full med vapen bla den ovanliga kaliber som använts vid MOP. En del av dem hatade palme och körde ner valskyltar med bandvagn. De kontrollerar polis, livvakter, spaning, ambulanser sambandscentral, radiotrafik denna kväll och jobbar över mer än 24 timmar redan innan mordet. Skriver ut sig från sjukhus för att kunna vara med, håller möten med nyckelfigurer några timmar innan. Påträffas med den typ av kommunicationsutrustning som använts hemma. Liknar fantombilden. Ljuger om framfart och radiokommunikation den natten. Fördröjer larm. Kända för att begå brott i tjänsten. Skrivit "roman" om mord på Palme redan innan. Har hemliga möten med officerare som är starkt palmefientliga. Besöker sydafrika och tröffar folk som satt upp palme på sin dödslista. En del har snackat bredvid mun och kallat sig "drakdödaren" mm. Gruppen anlitas för teeknisk analys av mordplatsen. Det har tränat kupper i en skytteförening. Följer inte reglerna. SMugglar in teknisk utrustning som kan användas vid förberedelse till mord. Kopplingar till gäng som är kända för att skugga /stalka offret. Anges av ett dussin personer, även kollegor. skjuter mot tv:n när palme visas. Dömda för olika typer av brottslighet, Uppvisar goda finansiella tillgångar efter mordet. SLutar sin huvudsysselsättning efter mordet.ses förklädda vid brottsplatsen. Tar livet av sig när de kallas till förhör. Har osannolika karriärer efter mordet.
känner folk som gör annat mystiskt på morddagen som att ljuga om viljen ort de befinner sig på. Inblandade i desinformation, redan innan mordet, osv osv osv.
__________________
Senast redigerad av heheho 2019-06-12 kl. 01:20.
Citera
2019-06-12, 01:16
  #113551
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vinterfjord
Det är helt ok att tänka med förnuftet även i MOP. Tyvärr har vi att göra med kanske det bisarraste som har inträffat sedan hoven hade makt. Nu har vi en palatskupp utan palats och dessutom i en rättsstat. Inga mallar för logik går att applicera på det här fallet, punkt. Det blir mycket, mycket krångligare för dig att övertyga mig om att ett ingrepp på fullaste allvar gjordes som strider mot all medicinsk kunskap som existerade, men du kanske ändå föreslår återuppväckning av döda som först tappats på blod.. Än att inse att ingreppet skedde för att ta tillvara på ammunition som inte passar med en beväpnad dåre på stan. Ammunitionen som hittas på Sveavägen har inget med mordet att göra. Vapnet lutar enligt min gissning mot en Walter ppk 7.65 med ljuddämpare och kulan man grävde ut på Sabbatsberg borde ha varit en sk hollowpoint halvmantlad kula. https://www.youtube.com/watch?v=I6m-PDPc7Rw

Om inte Gösta själv ändrade sig så litar jag på uppgifterna orubbligt. Han saknade medlemskap i konspirationen och lät sig inte skrämmas, måste ha gett Hans Holmer några sömnlösa timmar varje natt. Nästan alla Sveavägen vittnen och på fler platser därtill maldes ner ett efter ett så till den grad att vi nu bara kan se mordet igenom de första kvällstidningsreportagen och nyhetsinslagen.

håller med! trovärdigt om än oortodoxt. mycket bra.
Citera
2019-06-12, 06:57
  #113552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Calle134
Utanför boxen. Om nu HH verkligen menade något med "Sveriges grundvalar" . Vad är då det värsta som skulle kunna hända för svenska folket? Diplomatisk kris, nja.
Lek med tanken.
En full, före detta moderatpolitiker med agg mot en beväpnad förbigående statsminister.
Och vad är det som SE egentligen säger när han uttalar sig om hur han tror mordet gick till?

Han anpassar helt klart sin version till att passa honom själv. Dessutom ändrar han sin version över tid.

Om han nu har med mordet att göra så är han verkligen uträknad och helt iskall.
Citera
2019-06-12, 07:13
  #113553
Medlem
Kan ingen tvinga fd statsminister Ingvar Karlsson att berätta för han vet garanterat hur det ligger till ?
Citera
2019-06-12, 09:47
  #113554
Medlem
hehehos avatar
satelitbild svevägen på morddagen, molnigt= ointressant
https://ibb.co/Wt63Byy

Här är en IR-bild över sthlm på morddagen

https://ibb.co/Lpskz2R
OT: kan något sthhlmare förklara vad de 3 varma features:en är:
en hästskoformad
två prickar i mitten
en ström/sjö i nederkanten (kärnkraft?)
__________________
Senast redigerad av heheho 2019-06-12 kl. 10:27.
Citera
2019-06-12, 14:24
  #113555
Medlem
ben-varfors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
satelitbild svevägen på morddagen, molnigt= ointressant
https://ibb.co/Wt63Byy

Här är en IR-bild över sthlm på morddagen

https://ibb.co/Lpskz2R
OT: kan något sthhlmare förklara vad de 3 varma features:en är:
en hästskoformad
två prickar i mitten
en ström/sjö i nederkanten (kärnkraft?)


Finns det liknande bilder från den 18 november 1984?
Det var då Cats Falck kanske körde bil i Hammarbyhamnen.
Citera
2019-06-12, 15:28
  #113556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
satelitbild svevägen på morddagen, molnigt= ointressant
https://ibb.co/Wt63Byy

Här är en IR-bild över sthlm på morddagen

https://ibb.co/Lpskz2R
OT: kan något sthhlmare förklara vad de 3 varma features:en är:
en hästskoformad
två prickar i mitten
en ström/sjö i nederkanten (kärnkraft?)

Vild gissning.
en hästskoformad, Koviks Återvinngscentral (tidigare soptipp?)
två prickar i mitten, Nackamasterna
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in