2019-05-26, 18:13
  #505
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pope666
Stefan Löfven har röstat minst två gånger nu. När förtidsröstningen började så var han där och röstade och idag så var han o röstade. Får Stefan rösta flera gånger eller var en av gångerna endast en symbolröstning? Konstigt värre.

Löfven som är globalist och för europas fortsatta islamisering har två röster. Det har Bilderbergarna och Soros bestämt.
Citera
2019-05-26, 18:13
  #506
Medlem
Enligt expressen:

"Kristdemokratiska CDU/CSU ser ut att bli största parti i Tyskland med 28 procent enligt vallokalsundersökning. De gröna ligger tvåa med 22 procent. Invandringskritiska AfD får 10,5 procent enligt undersökningen."
Citera
2019-05-26, 18:13
  #507
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av helofin
Intressant se hur tyskarna röstade. Kommer snart en prognos.
CDU störst med 27,5, gröna fördubblar från 10,5 till 20,7, AfD får 10,5.
Citera
2019-05-26, 18:14
  #508
Medlem
vanartads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SpaceBase
Om man slängde i sin förtryckta röstsedel utan att kryssa i någon person så är det förstanamnet som blir rösten va?
Blev hastigt paranoid nu att rösten räknas som ogiltig.
Jag kan vara lugn va?
Du kan vara lugn. Din röst räknas som enligt partiets rangordning.
Citera
2019-05-26, 18:15
  #509
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avva66
Tja, miljöpartiet drabbas ju om de ska ta cykeln till vallokalen. För bilisterna så är det ju in ingen skillnad. För miljöpartister tar väl inte bilen va?
Nej nej, du har nog helt missuppfattat det här med miljöaktivism, det är ju BARA miljöpartister och klimataktivister som får ta bilen, flyga, använda giftig båtfärg osv.

Detta i och med att frågan ju inte handlar om vad de "gör" utan vad de "står för":
https://kit.se/2018/01/19/100656/skams-du-for-att-du-flyger-nu-igen
Citera
2019-05-26, 18:15
  #510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Inga konstigheter i min lokal, det fanns AfS och MED i överflöd.

Samma i min, var mer utplockat bland etablerade partier medan dessa fack med Afs, Med och några till såg helt orörda ut. Inte helt oväntat trots att Kasslern och hans följare verkar ha lagt champagnen på kylning.
Citera
2019-05-26, 18:16
  #511
Medlem
Stockholm1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skogsvatte
Självklart blev det AfS för mig som svensk nationalist, men hur såg läget ut i era vallokaler vad gäller deras valsedlar? Man har en ganska robust organisation och tycks ha fått ut valsedlar i de flesta kommuner.

Det såg bra ut där jag röstade. Givetvis blev det AfS här också.

Att det är EU-val har förmodligen en del att göra med varför vi nu äntligen ser en höjning av värdet av valhemligheten. Den som inte fanns hösten 2018. Europa har fått upp ögonen för hur det går till i bananrepubliken Sverige.
Citera
2019-05-26, 18:17
  #512
Medlem
Avva66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Nej nej, du har nog helt missuppfattat det här med miljöaktivism, det är ju BARA miljöpartister och klimataktivister som får ta bilen, flyga, använda giftig båtfärg osv.

Detta i och med att frågan ju inte handlar om vad de "gör" utan vad de "står för":
https://kit.se/2018/01/19/100656/skams-du-for-att-du-flyger-nu-igen
Menar du att de inte lever som de lär?
Citera
2019-05-26, 18:17
  #513
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Rufos
Skojar du? Generation Greta och deras masspsykos kommer att cementera en plats för MP i båda riksdagshuset och EU-parlamentet. Inom några år så kan MP mycket väl ha 10% av väljarstödet.

Om några år har Sverige ändå kollapsat pga av MP.
__________________
Senast redigerad av Grus-Olle 2019-05-26 kl. 18:22.
Citera
2019-05-26, 18:18
  #514
Bannlyst
”MISSTÄNKT VALFUSK: Under röstningsperioden har det kommit in knappt 35 händelserapporter till Valmyndigheten, de flesta om misstänkt valfusk, skriver Aftonbladet. 17 rapporter handlar om stulna eller försvunna valsedlar.

– Vi har incidenter från många olika partier. Men främst så är det Sverigedemokraterna och Alternativ för Sverige som är drabbade, säger Anna Nyqvist, kanslichef på valmyndigheten, till Aftonbladet.”
Citera
2019-05-26, 18:19
  #515
Medlem
MDrives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Logique88
Mig veterligen förnekar ingen (av betydande storlek) grupp att vi påverkar klimatet. De ställer sig undrande till den alarmism vi ständigt upplever. Dessa trender som vi påtvingas varje dag och måste förhålla oss till. Att motsätta och ifrågasätta saker är ofta sunt.
Så din teori är att de bara är "hälsosamt skeptiska", och att det är förklaringen till att så gott som alla högerpartier är det? Om vi pratar konservatism så är det väl närmaste valet att vilja konservera naturen.
Citat:
Ursprungligen postat av helofin
Du kan packa ner din skrämselpropagande om miljö. Finns trådar om du vill prata miljö.

Dessutom. Jordens klimat är mycket mer komplicerat och långt över din kompetens att diskutera.
Frågan är on topic. "Varför är SD så långt efter i klimatfrågan" är en politisk fråga, och högst aktuell i det här valet.

Citat:
Ursprungligen postat av pinger99
Hade gärna velat besvara det här, men känns aningen Off-Topic i den här tråden.
Jag anser inte att det är bra att ersätta en kärnreaktor med 1+ ton stenkol i minuten, kontinuerligt.
....och befolkningsökningen har en miljöpåverkan större än något annat.
Frågan är on topic. "Varför är SD så långt efter i klimatfrågan" är en politisk fråga, och högst aktuell i det här valet.

Och ingen gör det du påstår.

Citat:
Ursprungligen postat av Raggarslira
Dom hjärntvättar varandra ? Är det något som hjärntvättar varandra är det vänstern och miljösekten, du undrar hur vi "nazister" resonerar, väldigt enkelt, vi ser att inget ändrat sig och vi går inte på lögnerna som kablas ut av psyksjuka skolbarn och korrupta politiker som fyller sina fickor med miljöskattepengar.
Dessutom har din frågeställning inget med valet att göra och borde tas bort
Heh, enligt din logik så tycker du alltså att SD har fel då "inget ändrat sig" är något inte ens de står för. Sen förnekar jag inte möjligheten att miljöskatter går till att fylla ladorna, och det kan vi diskutera om du vill. Finns det några belägg för att miljöskatterna går till andra saker för att skydda miljön, eller går de rakt in i ladan? Där har du i så fall kanske en attackvinkel, även om du förmodligen får sluta med ditt vetenskapsförnekande, då det finns otroligt mycket bevis för att klimatförändringarna är äkta, vårt fel, och ett stort problem.

Frågeställningen är politisk, se ovan.
Citera
2019-05-26, 18:19
  #516
Medlem
JustZlatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Exxus
Enligt expressen:

"Kristdemokratiska CDU/CSU ser ut att bli största parti i Tyskland med 28 procent enligt vallokalsundersökning. De gröna ligger tvåa med 22 procent. Invandringskritiska AfD får 10,5 procent enligt undersökningen."

Samma sak i Nederländerna. Det blir fiasko för dem EU-kritiska partierna runt om i Europa. Tro inget annat, för annars kommer ni bli så besvikna!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in