Citat:
Ursprungligen postat av
climasol
Om vi antar att alla länder i världen utom Sverige skulle förbjuda aborter så skulle miljontals kvinnor komma hit för att göra abort.
Abort har gjorts av alla kvinnor alla tider när man inte ser någon annan utväg, när ett barn skulle bli en katastrof för deras liv. Enda skillnaden är att man gör det på ett medicinskt säkert sätt, istället för att vända sig till medicinmannen eller nån annan häxdoktor.
Har du glömt att på 60 till tidigt 70-tal så åkte svenska kvinnor till Polen för att få abort utförd? Först 1974 fick vi en abortlag som byggde på eget val, inte på tidigare tvingande parametrar.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Abort_i_Sverige
Sedan är inte ett foster det samma som ett barn, men det vet nog du också när du tänker efter lite.
När det gäller abortlagen i Alabama så handlar det om en maktkamp där man helst vill förändra de statliga lagarna, det hela är en ganska liten bricka i ett större spel, och det är bara att ta sig till en annan delstat för att få aborten lagligt utförd, så ingen stor grej.