Citat:
Ursprungligen postat av
Ipsi
Nej, det är i ditt bilkörningsfall aktiviteten som styr. Det är olagligt att köra ihjäl någon även om man inte hade uppsåtet att döda.
Det jag efterfrågar är vilka aktiviteter som ska göras olagliga om uppsåtet är att få missfall.
Och jag svarade, de aktiviteter vars enda uppsåt är att få missfall, alltså att göra abort, ska naturligtvis förbjudas. Men de aktiviteter som har andra funktioner ska såklart inte förbjudas, även om de skulle kunna användas för att medvetet framkalla en abort, precis som att det inte är förbjudet att köra bil, men att köra bil med uppsåt att mörda någon är förbjudet. Uppsåt i sig är straffbart, varför det alltid spelar in.
Sen är det upp till rättsystemet att bedöma vad som ska resultera i straff. En ren olyckshändelse i trafiken är inte direkt straffbar, men agerande som lett till olyckan kan anses vårdslös eller bidragande, vilket då resulterar i ett straff.
Om du kör upp ett spett i slidan för sexuell njutning utan uppsåt att göra abort, men ändå resulterar i missfall, så är det klart att det kan anses vara straffbart. Eller köra ihjäl någon med bil av en ren olyckshändelse. Inget av detta betyder att följande aktiviteter ska förbjudas, men finns det uppsåt så är det alltid uppsåtet som ska straffas oavsett aktivitet.