Citat:
Ursprungligen postat av
Viktim
Vet inte om du känner till Abbe blattelito, han "influencern" som blev dömd för mord på sitt ex nyligen. Har kollat på några av hans videos på youtube och försökt få mig en uppfattning av hans karaktär och den röda tråden är i princip "coolhet". Han är macho, nonchalant och även lite kriminell. Den här killen badade i fitta. Den stora frågan är ifall det primärt beror på hans utseende eller hans beteende. Om det är det sistnämnda så kan man ju undra vad det är för egenskaper som lockar tjejer. Killen är ju som sagt väldigt nonchalant och beter sig som ett riktigt svin. Hur kommer det sig att en sån karaktär "belönas" med tjejer medan "the good guy" blir utan? och vad sänder det för signaler till killar i allmänhet?
Man får ju heltenkelt välja bort de 100k tjejer som följde honom på instagram, troligen hör de alla till fel ände av Bells IQ-kurva, så ett enkelt litet "förhör" i första dejten kan nog få en människokännare att snabbt veta om ifall en kvinna är en sådan som gillar se på Blattelitos i instagram eller inte...
Jag gillar förövrigt inte kategoriseringen "bad boy" och "nice guy", det är en grov förenkling av verkligheten och nice guys tycks vara någonslags tönt utan mod (men fråga dig då ifall fiktiva hjältar vi växte upp med, exempelvis Clint Eastwoods No name var en "nice guy"). Blattelito var en "retard" eller spelade åtminstone en sådan åt hans utvecklingsstörda följare (samma som lär titta på Paradise Hotel, etc.).
Men vad fan har Blattelito egentligen gjort som kan räknas som riktig mandomsprov? Till och med musklerna har han fått genom en massa anabola steroider, så hur kan han räknas som riktigt tuff?
Till och med i hans jävla snapchat "underhållning" flyr han som en liten horunge när folk slår tillbaka:
https://www.youtube.com/watch?v=ZrV-T-LCqpE&t=63s
Det var ju som EliasAlucard sa att Mike Tyson åtminstone var en riktig tuff jävel, men de flesta sådana här instagram-glin är ju wannabegangsters som säljer själva ytan av en tuffing till massa WT-fjortistjejer. Till och med sättet Blattelito mördade småbarnsmamman verkade ju mest vara klumpig idioti.
Så bespara din psykologiska hälsa och se de kvinnor som följde Blattelito som inte mycket värda, kvinnor med extremt dålig smak på män heltenkelt, och som man enkelt kan välja bort.
För min del så verkade groupies ha bättre smak förr i tiden, i sexualliberalismens begynnelse, i rockens gyllene ålder runt 60- och 70-talet då man åtminstone belönade män med massor av talang, Jimmy Page kanske förtjänade sitt harem?
Vår problem verkar vara att vi har korrumperade hierarkier, där folk blir "kändisar" för ingenting, där vi saknar konstruktiva sätt för unga män att bevisa sin manlighet.