Citat:
Ursprungligen postat av
Reda
Med reservation för att jag inte kollar statistik på postarna, så är min erfarenhet att Troian är seriös.
Om hen är kommunist eller nazist struntar jag i så länge hen har intressanta fakta att tillföra tråden.
Precis det jag menar. När samma användare dyker upp i början av sånär som alla trådar jag läst i detta ämne och börjar försvara vissa grupper då är det inte utifrån fakta eller för att tillför något till tråden. Då görs det enbart utifrån personens politiska åsikt, vilket både oseriöst och vedervärdigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Freaklady
Fler än 1 gm? Hon dog av "misstag" någon annanstans,mg får panik kör dit dumpar kroppen och tar bensindunken i sin bil för att bränna kläderna och få bort dna?
Kanske men känns inte dumpningsplatsen osannolik? det tordes finnas bättre och mer avlägsna platser att gömma en kropp på. Speciellt om man har forslat bort kroppen med bil och då har tillgång till fler platser.
Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Inlägget du citerar skrevs när tråden var 27 minuter gammal:
(FB) Död kvinna hittad vid skola. Märsta 190504
Den uppgift vid då hade var att kroppen hittats i närheten av en skola. Jag tycker fortfarande inte att
det talar för hedersmord. Men sedan i morse har kända omständigheter tillkommit, gällande fyndplatsen och uppgifterna om att kroppen var bränd. Båda dessa uppgifter talar i sig för hedersmord, men inlägget skrevs inte när jag kände till det. Förmodligen kommer vi helgen få fler uppgifter, som gör att teorin om hedersmord kan stärkas eller förkastas. Utifrån det lilla vi vet just nu så lutar jag inte åt hedersmord, men det är fullt realistiskt att det är så.
Jaha och det förklarar då varför du helt slår ner vissa teorier. För att det var tidigt i tråden och för att du sitter med insider information från polisen eller vad gör att du gång på gång kan hacka håll på användares hypoteser? dessa hypoteser råkar bara utmåla vissa grupper som du bara måste försvara gång på efter annan. Eller du kanske är polis själv eftersom du alltid vet så mycket mer än alla andra vad gällande aktuella brott.
Citat:
Ursprungligen postat av
nantale
Troian är inget troll. Och ingenting stöder teorin om hedersmord än så länge.
Vänta så kommer jag med pm, annars kolla svaret jag skrev till Reda.