Citat:
Han sov också med Michael på hotell, i Michaels lägenhet i LA (dit mamman enligt sitt vittnesmål för försvaret ska ha lämnat av honom på kvällarna och sen gått och sovit själv på ett Holiday Inn mittemot) och en gång hemma hemma i hans eget rum. Enligt vittnesmålen under rättegången 2005 sov de ihop sammanlagt över 300 nätter de år de kände varann.
300 gånger? När sa han det? Du fick mig att gå tillbaka till hans vittnesförhör för jag minns inte att han sa det och kan inte hitta det någonstans i vittnesförhören... så hänvisa gärna.
Däremot hittade jag mycket annat roligt.
Enligt hans vittnesmål 2005 så flyttade han till USA när han var 8 år... men enligt honom själv började övergreppen när han var 7 år.. så enligt egen utsago började övergreppen när han inte ens hade flyttat haha.
Han bad om att få sova i MJs rum. I dokumentären vill de gärna ge sken av att MJ var på alla barn, vilket har motbevisats många ggr. "When it was time to go bed, I asked Michael if I could stay with him in his room" och att systern var med. Många i MJs närhet har ju sagt att det alltid var barnen som bad om att få sova i rummen.
Efter han flyttade till USA i början av 1990-talet så säger han att han träffade MJ ca två ggr per år o att han stannade som längst på Neverland i ca 1 v. Dvs två veckor om året.
Åklagaren: Age eight to age 11, did you frequently visit Mr. Jackson?
Svar: Maybe twice a year, or every couple of months, something like that. Återigen fallerar hela berättelsen om att MJ ville ha honom nära sig 24/7 om han bara besökte Neverland två ggr per år. Vidare säger han att han aldrig var där ensam. Familjen var med och han nämner en gång när de andra barnen var med.
Åklagarna visar de två böckerna som de fann på Neverland och frågar om han tycker det är konstigt.
Han svarar NEJ eftersom han har sett MJs bibliotek och att två böcker inte är något konstigt i det stora hela.
Vidare blir han förvånad över all heterosexuell porr som åklagarna presenterar för honom.
Åklagaren: Mr. Robson, when did you first learn that Michael Jackson possessed material of the nature?
Svar: Right now I did. This is the first I know.
Åklagaren: And you had never, ever known that Mr. Jackson collected sexually explicit material?
Svar: No.
Åklagaren: This is something new that you're learning just today; is that right?
Svar: Yes.
Han påstår ju i dokumentären och i sin stämningsansökan att MJ visade honom porr. Han säger ju numera att eftersom han 2005 inte förstod att övergrepp mot barn var fel (jo tjena) så svarade han som han gjorde då (dvs försvarade MJ). Men då borde han väl ha varit ärlig 2005 och sagt att han visste om porr då enligt honom så hade MJ visat det för honom ju...
Han påstår väl som Safechuck att Brett Barnes ersatte dem men här säger han att han inte hade koll på Brett.
Åklagaren: Did you know that he was sleeping in the bed with Brett?
Svar: No.
Åklagaren: Do you know if Brett Barnes spent nights with Michael Jackson?
Svar: I don't know.
Åklagaren: Do you know if they ever shared a bed?
Svar: I don't know.
Citat:
Om Michael inte velat att giriga föräldrar skulle utnyttjat hans fäbless för deras pojkar så skulle han inte köpt sig fri från Chandlerrättegången utan låtit Jordans teckning, hans intervju med en expert på falskanklagande barn, fotoböckerna och det övriga som beslagstogs på Neverland och Havenhurst och Jordans och Jordans mammas vittnesmål vederläggas i en rättegång 1993. Inte gett Jordan Chandler nästan en halv miljard kronor. Att andra giriga föräldrar skulle se sin chans efter det var knappast konstigt.
Du menar hans försäkringsbolag som betalade ut pengar? Där det klart och tydligt står i dokumentet att MJ förnekar all typ av inblandning och att utbetalningen sker mot hans vilja? I samma dokument står det även att Chandlers har möjlighet att trots civilmålet även ta fallet till en brottsrättegång, men de har alltså inte gjort det och har medvetet undvikit all typ av inblandning sedan 1993. Åklagarna försökte få Jordan att vittna 2005 men han höll sig undan, Wades advokater lyckades inte heller förmå honom att vittna.
Resten av ditt inlägg har vi diskuterat x antal gånger, jag vet var du står i den frågan och du vet var jag står
Viljos handlingar gjordes alltid under ett högst motiverat beslut (Notera, för ett barn som idrottar. Där kroppen/kroppskontakt är en högst rimlig förklaring, till dessa "utförliga tester". Precis som Sjöberg påpekar. Kan det vara svårt för ett barn att förstå vart går gränsen. I motsats till Michael Jackson som låter följande.