Citat:
Ursprungligen postat av
Flashig78
Vad är det du besvarar här? Att folk tog bort positiva inlägg? Det innebär inte att de slutade gilla O för den människa han var innan. Sen vad som är "osmakligt inkorrekt beteende" är väldigt subjektivt. Det handlar inte om vad samhället tolererar etc. Ang respekt för mordoffer skall du nog själv ta till dig det, innan du funderar på att fria en viss mördare i Bjärredfamiljen. Just av respekt för mordoffer. Att vara självgod är en sak, men lite självrannsakan är aldrig av ondo. Så försök med det så kanske dina inlägg blir mer nyanserade.
Tema är ju att Oskar är manipulativ, välsmort läder och en förtryckade narcissist.
När det kommer till kriterierna för Narcissistiskt personlighetsstörning så stämmer punkterna föga med Oskar:
Han behöver inte fejka och låtsas ha en titel han inte har - han ÄR docent.
Bilden kring hon är inte heller nån som överdriver sin person med nåt sort storhetsvansinne (grandios) som fantiserar och överdriver:
han ÄR framgångsrik.
Inte behöver han skryta och fabla om att han rör sig i vissa kretsar och har kontakt med välutbildat folk.
Han är per automatik på de arenorna.
Framställs han som drama? Kräver uppmärksamhet dvs stor beundran och vill vara i centrum?
Texten från kollegorna vittnar inte om en sån personlighet, inte chefen heller.
Har han brist på empati? Knappast. Snarare skenar den åt fanders i allt omhuldande.
Arrogant bessewisser som ser ner på andra?
Kriterierna för NPD som jag nämner:
Citat:
En inidivid med denna störning har fem (eller fler) av följande symptom:
Har en grandios självbild (till exempel överdriver framsteg och talanger, förväntar sig att bli betraktad som överlägsen utan lämpliga meriter).
Är besatt av fantasier om obegränsad framgång, makt, briljans, skönhet, eller perfekt kärlek.
Tror att han eller hon är "speciell" och unik och bara kan bli förstådd av, eller bara borde umgås med, andra speciella eller högstatuspersoner (eller -institutioner).
Kräver stor beundran.
Har oresonliga förväntningar på speciella förmåner eller omedelbar respons på hans eller hennes förväntningar.
Är interpersonellt exploativ, det vill säga utnyttjar andra för att uppnå sina egna mål.
Brist på empati; är ovillig att känna igen eller identifiera sig med andras känslor och behov.
Är ofta avundsjuk på andra eller tror att andra är avundsjuka på honom eller henne.
Uppvisar arrogans, hotfulla beteenden eller attityder.
Citat:
Utmärkande drag
Utmärkande för denna personlighetstyp är ett mönster av storhetsföreställningar om den egna personen, behov av beundran och brist på empati, inlevelse.
Dessa drag finns med sedan ungdomsåren och visar sig i en mängd olika sammanhang.
Vanligt är till exempel att individen uppvisar en grandios överskattning av den egna personens betydelse, är upptagen av fantasier om obegränsad framgång, makt, skönhet och fulländad kärlek och tror att de egna problemen är unika och bara kan förstås av någon annan lika speciell person.
En narcissist gör anspråk på ständig uppmärksamhet och beundran från andra, anser sig ha rätt att behandlas bättre än andra och reagerar ofta på kritik med känslor av raseri, skam eller förödmjukelse.
Vanligt är också att narcissister utnyttjar andra för att uppnå egna mål samt att de brister i sin förmåga till inlevelse i hur andra känner sig. Ständig avundsjuka beskrivs också som ett vanligt fenomen hos dem.
De har svårt att leva i ett kärleksförhållande. Om de blir övergivna av sin partner kan de ytligt sett bli förtvivlade och deprimerade men de dominerande känslorna är oförståelse, överraskning och hämndlystnad.
https://www.psykologiguiden.se/psykologilexikon/?Lookup=narcissistisk%20personlighetsst%C3%B6rning