Citat:
Ursprungligen postat av
Xfiles
Vad för mer saker stämmer inte som James påstår utöver tågstationen och Neverland köpet?
* Ryktas att MJ köpte en ring men enligt polisen som konfronterade MJ den dagen eftersom han var utklädd för att undgå bli upptäckt så köpte MJ följande:
”Jackson bought several toy figures and a pair of heart-shaped sunglasses, police officer Sliester said”. Det finns absolut INGEN rapport från polisen den dagen att MJ ska ha köpt en ring/smycken. En artikel från den dagen 1989:
https://imgur.com/VYGdSMd OM han ska ha köpt en ring, så har alla MJs vänner och bekanta gått ut och sagt att MJ var väldigt generös och köpte alltid massa saker till folk.
I artikeln du länkar till står det att Michael ”was looking at rings” i Zales Jewelers Store. Längre ner står det att han besökte en presentbutik och där köpte han och Safechuck leksaker och solglasögon. De befann sig i ett köpcenter.
Ja, Michael var mycket generös inte minst mot mammorna till pojkarna han sov med. Ibland kan man tycka att en humanitarian som han borde lagt de pengarna på fattiga barn istället, men jag antar att man ska uppfatta honom som ett stort barn som inte kan analysera konsekvenserna av sina utlevelser.
Citat:
* James hävdar att han blev sexuellt utnyttjad under Grammy galan 1989. MJ var inte på Grammy 1989, utan han var där och uppträdde 1988. Grammy galan 1988 inträffade dessutom ca 7-8 månader innan MJ träffade Safechuck för första gng efter Pepsi reklaminspelningen. Kan man blanda ihop datum/år? Ja, men inte platser, speciellt inte något så stort som Grammy galan. Sådant minns man anser jag.
Är inte lika insatt i James fall som i Jordan Chandlers. Men Pepsireklamen spelades inte in 1988 utan i december 1986. Och jag kan inte se att James nånstans påstår sig ha blivit utsatt för övergrepp ”under Grammygalan.” Han skrev i sin stämningsansökan att Michael flög honom till ett hotell i New York för att få umgås med honom på tu man hand, efter att han uppträtt på Grammygalan som var den 22 februari. I början av mars 1988 fotades han och Michael hand i hand på en föreställning av Phantom of the Opera på Broadway, så vid det laget var de iaf i New York.
Så jag tror inte han behöver ha ljugit om att ha varit i New York med Michael i samband med Grammygalan. Däremot om att de skulle ha börjat ha sex då - om han vill stämma Michaels produktionsbolag, som betalade för hans flyg till New York, då måste han hävda sexuella övergrepp i samband med den resan, och det kan han bara göra om han förlägger den till efter Bad-turnen, dvs 1989.
Att han skulle ljuga om när övergrepp ägde rum baserat på om han kan stämma produktionsbolaget i de fallen verkar troligt. Men däremot är det sannolikt att han var med Michael i New York i samband med Grammygalan, så att han skulle minnas fel om ”något så stort” behöver inte stämma.
Citat:
* Han ljög om klippet när de är i Hawaii. I dokumentären framstår det som om MJ nämner hur han vill spendera ensamtid med James men i den oklippta versionen ser man hur Mj pratar till HELA FAMILJEN.
Det är väl inte han som ljuger där, snarare regissören som klipper. Michael sa ”best thing about Hawaii was spending time with Jimmy, love his family and want to spend time with them.” Så han säger ju att det bästa med Hawaii var att tillbringa tid med James, och så att han älskar hans familj och vill tillbringa tid med dem.
Citat:
* James hävdar att han blev sexuellt utnyttjad i sängen på övervåningen i spelrummet. Här är en bild på det rummet. Fanns ingen säng där och det var inga väggar eller dörrar. Se själva:
https://imgur.com/KGNN1NI
Neverlands operational manager i över 15 år, Allan Scanlan, skriver följande på FB: ”It is a loft with one whole side open to the first floor. There was a walking closet there with full of books.
I never saw a bed in there”. Samma sak hävdar Brad Sundberg som har jobbat med MJ i 18 år.
* James hävdar hur han blev utnyttjad i sängen i slottet på Neverland. Slottet hade inget sovrum och det fanns ingen säng. Det fungerade som ett kontor och det var mer eller mindre panoramafönster så man såg in från alla håll. Länk:
https://imgur.com/TEAmOEA Både Allan och Brad hävdar det inte fanns någon säng här heller.
Med tanke på att det fanns så få sovrum på Neverland går det att tänka sig att det fanns extrasängar som kunde ställas in, vilket också personal på Neverland har kommenterat. Sexet skulle ha ägt rum de perioder Michael vistades på Neverland då även Safechuck var där, och det kan vara de perioderna/tillfällen Safechuck hänvisar till när han säger ”It had a bed up there”, dvs de bäddade upp den då.
Men det är klart, betydligt troligare är att han förlägger sexet till fler delar av Neverland för att han då kan stämma Michaels bolag. Det håller jag med om.
Citat:
* Ljugit om att ha blivit sexuellt utnyttjad I poolen. Det var säkerhetskameror överallt på Neverland så att det ska ha skett är högst osannolikt.
Jag utgår från att åklagare under rättegången begärde ut all övervakningsfilm och studerade den. Eller? För jag har svårt att tro att Michaels säkerhetspersonal satt och aktivt tittade på honom i badet.
Citat:
* Ljög om att MJ kontaktade honom att vittna 2005. Detta stämmer inte då det var domaren som redan i utredningen förbjöd att han skulle ens vara ett potentiellt vittne då han inte var relevant för fallet. Scott Ross var den som kontaktade folk att vittna och han har offentligt gått ut och hävdat att de tänkte inte ens på James och har gett sin förklaring.
Det är inte omöjligt att Michael ringde James på egen hand.
Citat:
* Ändrat sin historia flera gånger när han har blivit utnyttjad. Först var det 2013, sedan 2005, därefter 2013 igen och någonstans däremellan 2010 när hans son föddes.
* Insåg inte att pedofili var något dåligt förrän han påbörjade sin terapi 2013, men har enligt egen utsago sagt till sin mamma 2005 att MJ var en ”bad guy” och sa han har blivit utnyttjad.
Det är skillnad mellan att börja känna att något är fel utan att närmare vilja gå in på det eller prata om det och att i terapi erkänna för sig själv vidden av vad som hänt och vara beredd att gå ut med det.
Citat:
* Påstår att han var livrädd för MJ efter rättegången 2005, men han insåg ju inte att MJ gjort något fel förrän 2013 så varför var han rädd?
Han kan ha varit rädd att Michael tyckte att han svikit honom genom att inte vittna eller att han på något sätt förstått att James började känna att något var fel utan att kunna erkänna det högt. Etc, finns många förklaringar där.
Citat:
* Ljög om att han och Wade hade inte pratat förrän de möttes på Sundace festival. Wade å andra sidan hävdar att de möttes och pratades 2016.
Ja, det låter som en lögn såvitt de inte pratar om olika slags samtal.
Allt sammantaget så verkar James ljuga om ganska mycket, förmodligen för att försöka maximera den ekonomiska vinningen. Det kan säkert börjat i samråd med advokatbyrån som säkert uppmuntrat honom att ”komma ihåg” så många platser/tillfällen som möjligt. Men jag kan inte se att han ljuger rakt av om allt som du postar i ditt inlägg.