Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Tycker du våran finansminister lyckas bättre?
"våra lador är fulla."
Samtliga politiker verkar förfalla till den typen av hjärndöd slagordsretorik.
(Ett undantag är möjligen SD som verkar ha dragit slutsatsen att deras väljare inte ens klarar text. Utan körde med valaffischer utan bokstäver).
Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Edit:
Uttrycket om ladorna, kanske syftar på att regeringen fyllt dom med invandrare som vi skulle tjäna pengar på från dag ett.
Man behöver inte vara ett ekonomiskt snille för att förstå att så inte är fallet. Men väger värdegrunden tyngre en verkligheten så blir det ofta fel.
Man bör dock ha gått ut grundskolan. Blir svårt annars.
Vi infödda kostar skattebetalarna ca 2.9 MSEK under vår uppväxt. Det måste vi betala tillbaka under vårt arbetsliv. Det blir skatt på ca 5400/månad.
En invandrar som kommer hit har inte kostat dessa 2.9 MSEK. Men beskattas lika mycket iaf.
Så en invandrare som kommer hit i 20-årsåldern betalar in ca 2.9 MSEK för mycket i skatt.
Det är ganska enkel matematik, men det verkar vara få i forumet som behärskar den nivån.
Det räcker att arbetskraftsinvandrare tjänar 14 k/månad för att skattebetalarna ska vara utsugare och profitera på den stackaren.
Men facket och vänstern (dvs V+SD+S) har dock arrangerat så att flyktingar inte skall ha det så lätt att komma i arbete och försörja sig. Vänstern verkar gilla tanken på att folk skall vara beroende av skattepengar.
C försöker nu minska ned hindren, så vi får se om C lyckas så att fler flyktingar kommer i arbete. Eller om facket och vänstern lyckas stoppa C.
Skulle C lyckas, skulle det mildra den lågkonjunktur som Finansministern pratar om.
S hamnar i ett prekärt läge här. Backar dom för C så går det bättre ekonomiskt och S kan ta åt sig äran för det. Men å andra sidan måste dom ge upp sin tillväxthämmande politik.