Citat:
Ursprungligen postat av
deadset
Här har vi - återigen - en svensk kvinna som inte förstår orsak och samband. Inte kan det väl vara kulturella konflikter och rivaliserande folkgrupper (mångkultur och massinvandring alltså) som orsakar dessa attacker fram och tillbaka. Nej, det har ingenting alls med saken att göra. Problemet är givetvis det manliga könet. Handhjärta. Innan muslimer kom till Sverige så var det svenska män som turades om att brutalt gruppvåldta småbarn och highfiva varandra. Det har ingenting alls med kultur att göra. Om det inte fanns invandrargäng här som sköt på varandra två gånger om dagen så skulle det vara svenska män som gjorde det istället. För att inte tala om alla tusentals svenska män som reser iväg på terrorläger och slänger ut sina döttrar från balkongen.
Om bara män slutade vara män så skulle 1400 år gammal muslimsk jihad upphöra direkt.
Briljant. Helt fantastisk feministisk analys. Du borde bli politiker.
Slänger in denna i diskussionen också...
Jag lägger bara fram fakta, varken mer eller mindre.
Det ÄR främst män som utövar dödligt våld, våldtar/mördar kvinnor och barn men främst: skadar/dödar andra män.
Jag undrar då VARFÖR? Varför hotar män så ofta (senast i denna tråd idag) med att fysiskt skada, våldta eller mörda andra? Var kommer behovet ifrån och varför är beteendet så ovanligt bland kvinnor?
Miljö kan ju inte spela någon avgörande roll om man tänker muslimsk terrorist kontra västerländsk terrorist (helt olika uppväxtmiljöer), utseende skiljs åt (men är irrelevant för dåden) så då finns bara en enda gemensam nämnare: kuken.
Så vad har du för tankar kring det? Testosteron är det enda jag kan komma på, men eftersom de flesta med testosteron inte mördar/skadar/våldtar så undrar man ju vad mer som bidrar. Varför är vissa så trigger-happy?
Och nej, jag är varken feminist eller någon gullegull-handhjärtarperson (kräks helt ärligt på sånt beteende).