Citat:
Ursprungligen postat av
PuchMexico
Tyckte någon i tråden var från Varna?
Enligt mitt förmenande borde han fortfarande ligga där i närheten av flygplatsen.
För plånbok och pengar var kvar på flygplatsen, så hur skall han kunna ta sig någonstans?
Och om någon gett lift åt en galet stirrande person med blodiga sönder rivna kläder, borde den personen komma ihåg det.
Så en walkabout i närområdet borde ge resultat, är gissningsvis en före detta militärflygplats, rentav finns gamla bunkrar och skyddsvärn där nånstans, eller typ vägtrumma eller annat gömställe.
Bara tanken att han lyckats ta sig vidare i hans tillstånd låter helt ologiskt.
Edit: ser ut som ett dike på google maps bilderna just på väg mot motorvägen, som sagt kort sträcka, men helt igenväxt på sommaren.
Ja det är helt riktigt.
Om personen i verkligheten själv bodde i Varna vet jag inte.
Naturligtvis skulle någon som ev. gav lift till Mittank efter staketklättrandet ha kommit ihåg detta och meddelat så till polisen. Under förutsättning att inte den, eller de, inte berövade han livet.
Jag håller med dig att det låter ologiskt hur hans skulle ha tagit sig vidare efter flykten från flygplatsen men å andra sidan verkar allt runt Mittank under dessa dagar ha varit ologiskt.
Det skulle vara intressant att få det bekräftat att den bulgariska polisen gjorde, med eller utan hund, ett eller flera sök i det berörda området.