Citat:
Ursprungligen postat av
Drozd
Fast liiite konstigt är det väl när en man på 30+ har ett privat Disneyland för att locka småpojkar som han sen sover naken med i sängen? Men det kanske är normalt i din värld?
Men visst, solklart att det finns en massa advokater och löst folk som ser chansen att tjäna pengar på Jacksons umgänge med småpojkar...
Du gör samma logikvurpa som så många andra här i tråden. Du brukar dock skriva inlägg som jag uppfattar som genomtänkta så det förvånar mig lite.
Det ÄR konstigt som fan att han sover med barn.
Det är skitkonstigt att han hade ett eget "Disneyland"
Han var definitivt konstig som fan.
Det är inte synonymt med pedofili.
Det stärker inte Robsons och Safechucks argumentation.
Det gör inte propaganda "dokumentären" saklig,ovinklad och faktabaserad.
Nedan inte riktat specifikt till dig Drozd
Jag kommer att överdriva något för att få fram poängen som jag försökt få fram hela tiden ,men som gått Långt över huvudet på det flesta av er,helt på grund av att ni ser det påstådda brottet som så vidrigt att ni förlorar hela konceptet med kritiskt tänkande.
Ja,
pedofili är fullständigt genomvidrigt!
Men ni kan inte tillåta er själva att få tunnelseende för det.
Kör Mob-rules ni, det har ju aldrig gått åt helvete förut? Kommer ni ihåg
någonting historiskt sett?
Ignorance is bliss!
Förkasta basala saker som kritiskt tänkande, ifrågasättande, saklighet och objektivitet. Men vem behöver det i ett "rättssamhälle" ?
Ignorance is bliss!
Hoppas bara ni är extremt skickliga på att försvara er själva om det skulle behövas. Inte för att det kommer hjälpa, "mobben" kommer döma er utan pardon och utan att bry sig om ni är skyldiga eller inte.
Det syns ju på er att ni är skyldiga! Titta bara på ert skinn så konstigt det ser ut. Och så konstigt som ni beter er! Klart ni är skyldiga! Samla ihop dom i läger och ha ihjäl dom!
Ignorance is bliss!
Ni inte bara ger "mobben" tillåtelse att döma baserat på tyckande, utan säkra bevis, här och nu.
Ni deltar dessutom aktivt i mobben!
Ni borde fan skämmas.
"And yet to insist that Michael Jackson is not – or was not to use grammar – innocent is to deny the very basis of civil rights and justice.
For we are all innocent until proven guilty. For those still alive, for we cannot libel the dead, it is actually libellous to insist otherwise."