Citat:
Ursprungligen postat av
Rumbledoll
Instämmer i varenda ord du skriver.
Agnes inhyrda vän ja....En tonårstjej vill välja sina egna kompisar men här valdes vännen ut av föräldrarna. Vännen var säkert en jättegullig tjej men det är inte grejen. Hon valdes ut och anställdes som ” barnvakt”!! Till en 14/11åring?!!
Agnes var inte isolerad sägs det. Hon umgicks med lärare. Nu är det väl knappast ett sådant umgänge man vill ha som tonårstjej.
Agnes. Storasyster. Bestulen på sin tonårstid och frigörelse. Att Agnes var deprimerad och hade självmordstankar är helt naturligt med den tillvaron hon levde.
Gör ont i hjärtat att tänka på att Moa gick runt och oroade sig för studieresultaten,att hon skulle komma efter. Kanske hon ville måla och spela piano istället.
Något var väldigt sjukt i den här familjen och det var något som pågått under lång tid.
Oavsett vad någon skånsk läkare satte för diagnos så tror jag att det var en sjuk miljö som skapade symtomen hos Agnes och Moa.
Det är vad man kan se, ja.
För det framgår tidigt i tråden att efter flytten till Bjärred började familjen att isolera sig och 3 och 5 dagar efter morden står bekräftade rykten om att O har mördat hela familjen och sedan hängt sig och det ryktas också om att han ofta varit sjukskriven och någon annan bekräftar detta med hans sjukskrivningar, men säger också att det inte var som media skriver, att det skulle ha berott på flickorna, utan på hans egna dåliga mående.
Och H sägs också ha jobbat mycket hemifrån.
Men detta med så stora barn och nalle och lego och barnvakt?
Jag får obehagliga vibbar av det och det samtidigt då flickorna också var så påpassade hela tiden.
Sedan stryper pappan dem brutalt och mamman går med på det och även går med på att han stryper henne till döds?
Vad pågick egentligen i den här familjen och som ingen hade insyn i medan flickorna växte upp?
Varför småflyttade familjen runt inom Gbg? Varför inte direkt ta steget därifrån till Bjärred om nu anledningen med den flytten var att komma närmare O:s arbetsplats?
Varför tänkte föräldrarna mest på sig själva genom att ha stora mängder lugnande i sina kroppar och låta sina barn vara fullt medvetna om vad som hände dem när de blev brutalt både strypta och kvävda till döds?