Citat:
Ursprungligen postat av
12hoppihagen
Ett fysiskt bevis behöver inte vara en runktrasa, men om han hade sexuellt umgänge med pojkar så måste underkläder, sängkläder blivit nerkladdat med dna från både MJ och pojkarna, tänk klänningen som fällde Bill Clinton.
Det är märkligt att alla anställda på neverland under decennier aldrig lyckades få fram ett hårt bevis i form av, bild, ljud, sperma osv osv
Det är anmärkningsvärt att en opiatmissbrukande pedofil lyckas hålla skenet uppe utan snedsteg och tabbar.
Om man ska dra det ett steg längre så är det förståeligt att han var väldigt noga med sin privata sfär, en sådan megastjärna med operationer och skevt utseende ville nog kunna vara ifred utan att bli påkommen naken osv.
Så när det gäller varningssystem kring badrum/sovrum skiljer det sig säkert inte från andra superstjärnor med paparazzi efter sig.
Återigen jag tror inte MJ var oskyldig, ingen vuxen man umgås på ett sådant sätt med pojkar utan att något är jävligt fel, men det finns bara snack som backar upp allt, och det spelar ingen roll om det är AT i badtunnan eller MJ på neverland, snacket måste backas upp med hårda bevis
Låt säga att en städerska hade hittat en av pojkarnas kalsonger med Jacksons sperma på; vad skulle det bevisa? Visst; det är ju udda - men vad skulle det bevisa? Ingenting. MJ skulle kunna säga att han runkade i sängen medans en av pojkarna var ute och badade i poolen. När han var färdig tog han närmsta sak att torka sig med. Det var ingen hemlighet att pojkarna sov i hans säng och använde hans badrum. Då är det inte orimligt att pojkarnas kalsonger fanns i rummet. En spermafylld pojkkalsong skulle han lätt kunnat bortförklara.
På ranchen rådde totalt foto- och filmförbud. Något både gäster och anställda fick skriva under kontrakt på. Och på den tiden hade normalt folk inte tillgång till små "spionkameror" eller iphones som idag. MJs rum var låst för alla utom MJ, pojkarna och en enda städerska. Relativt svårt att gå in där och sätta upp en kamera (på den tiden mindre diskreta än idag).
Och återigen; för att du ska skaffa filmbevis måste det finnas en vilja att skaffa det. Och jag tror inte det fanns någon vilja hos varken pojkarna eller personalen att filma. Även om saker hade dykt upp hade MJ stämt skiten ur den anställde. Filmen hade i slutändan lett till personlig konkurs för den anställda. Även om han städerskan skulle lyckas sälja filmen för 10-tals miljoner till media, så skulle MJ:s stämning vara oerhört mycket större.
Personalen var nöjda med hur saker var. De hade sina eftertraktade anställningar. Bra lön, bra förmåner. De ville inte bryta denna status quo så att säga. Och tyvärr tror jag att många av de anställda, liksom vad några föräldrar har medgett, ansåg att det inte var en jättebig deal om MJ sov och hade sex med pojkarna. MJ var inte vem som helst, han var världens största megastjärna - de ansåg att han hade rätt att göra sådant andra inte får - typ.