Citat:
Ursprungligen postat av
Drozd
Ge mig 5 minuter att bevisa varför fossilt CO2 inte orsakar någon "klimatkatastrof"
Ditt inlägg påminner mig om frasen "Lögn, förbannad lögn och statistik".
Citat:
Människans förbränning av fossila bränslen orsakar utsläpp av växthusgasen CO2, vilket i sin tur ger ett nettotillskott av CO2 i atmosfären. Halten av CO2 har gått upp från 280 ppm (förindustriella värden) till ca. 400 ppm idag. Så långt är alla överens...
Säg 410 ppm, du ligger några år efter.
Citat:
Koldioxiden bildas naturligt genom alla levande organsimers cellandning, nedbrytningen av dött organiskt material, omsättningen av ickeorganiskt kol i haven och berggrunden m.m. Koldioxiden från människans aktiviteter uppgår till ungefär 4% av de naturliga utsläppen.
Dock är det dessa 4% obalans som gör att halten i atmosfären ökar. Eller menar du på allvar att det är en ren slump att halten ökar just nu?
Citat:
CO2-halten har varierat kraftigt under jordens historia, mellan ca. 180-4.000 ppm. Även klimatet har växlat mycket kraftigt mellan värmeperioder och istider utan någon som helst mänsklig påverkan.
Vilket dock inte säger något om takten i dessa historiska förändringar eller konsekvenserna om de inträffade idag.
Citat:
Jordens atmosfär innehåller ett flertal växthusgaser. Tillsammans ger de en uppvärmning av jorden på ca. 30 grader. De viktigaste växthusgaserna är vatten, koldioxid, metan och ozon. Vatten, både i form av vattenånga och moln, är den överlägset viktigaste och svarar för minst 50% av den totala växthuseffekten. Koldioxiden svarar för 10-15% alltså ungefär 3-4 grader.
Nu beror dock mängden vattenånga i atmosfären på temperaturen så tar du bort eller lägger till CO2 så kommer det även bidra till att mängden vattenånga ändras vilket förstärker temperaturförändringarna.
Citat:
Som ni kan se i grafen - redan vid 20 ppm CO2 tas alltså 50% av solens strålning upp på de berörda våglängderna. Vid de 400 ppm vi nu ligger på spelar det ingen roll om vi dubblar eller tiodubblar CO2-koncentrationen, det har en helt marginell effekt.
Här får du nog ta och läsa på lite mer. En dubbling av halten anses leda till ca 3 graders uppvärmning. För att ta ett misstag i högen så missar du här att det inte bara handlar om huruvida IR-strålningen kan ta sig direkt från jordytan ut i rymden utan också hur högt upp i atmosfären denna fortsätter kunna absorbera värmestrålning, och ju högre upp du kommer desto tunnare blir atmosfären så att den där extra CO2 gör skillnad.
Citat:
Synpunkter på och kritik av ovanstående...?[/i]"
Läs lite riktigt vetenskap istället.