Citat:
Ursprungligen postat av
henkelulz
Ber om ursäkt för mycket frågot, försöker mest bara få lite pale på hur de fungerar. Funderar mest på dessa människor på gymmet som man tydligt ser tar något/några preparat men inte tävlar eller dylikt, utan lever sin vardag och bara vill vara stora och "rippade"
Dom tar alltså dessa preparat året runt?
En till fråga är att t.ex resultaten jag får (även fast det kan vara minimala) under en kur (t.ex enbart testo) kommer dem att sakta försvinna när jag sen går off cycle? jag vet att nivåerna kommer att gå ned, men kommer mina resultat att följa med ned dvs?
Jag förstår att du törstar efter kunskap men istället för att ställa en massa frågor till andra som inte riktigt går att svara på bör du ställa dig själv dessa frågor och använda Google för att söka rätt på svaren. Det är inte något som kommer vara avklarat på en förmiddag eftersom att dina frågors karaktär vittnar om en grundlig okunskap i ämnet.
För att ge dig lite bättre pejl på läget så ska jag dock försöka svara på dina frågor så gott jag kan.
De du ser på gymmet som du misstänker brukar AAS är högst sannolikt inte rippade och lika stora året om även om de ligger på testo året om då det vanligtvis inkluderas ett par perioder av högintensiv träning och ökade doseringar/antal preparat.
Man måste absolut inte ligga på året om för att se vass ut, det mesta sitter faktiskt i kosten och övriga rutiner såsom vila och stressnivåer samt konsumption av andra onyttigheter såsom alkohol etc.
Huruvida de gains du gjort under kur behålls eller ej går inte att svara på enligt den frågeställning du formulerat. Om du slutar träna helt och börjar käka McD varje dag - nej du kommer absolut inte behålla något vare sig du kurat eller ej.
Om du är 180 lång och väger 90kg med runt 12% kroppsfett och beslutar dig för att kura så kommer du sannolikt inte behålla merparten av den vikt du lagt på dig när du avslutat kuren men om träning och kost sköts så får du definitivt behålla delar av det du byggt under kur.
Om du är 180 lång och väger 70kg med 10% kroppsfett (otränad) och drar på en kur så kommer du sannolikt få behålla all vikt efter kur om allt sköts som det ska.
Det finns en rad till svar i den stilen men jag hoppas att dessa ger dig lite mer förståelse för vad det handlar om - dvs förutsättningar och omständigheter. Vad som är gemensamt för alla scenarion är att preparaten är verksamma när de finns i systemet. När de inte finns i systemet så får du inga effekter av preparaten. För onormalt stora mängder muskler på en kropp krävs onormalt stora mängder hormoner.
Mvh,
-Alfred
Citat:
Ursprungligen postat av
isnisn
Hur mycket är en terapeutisk dos av deca durabol? Är ute efter den smörjande effekten av lederna
75-150mg i veckan räcker för att påverka kollagensyntes, beroende på kropsstorlek m.m.
Mvh,
-Alfred