2019-02-08, 04:07
  #13
Medlem
Saltkatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Även om jag alltid älskat Pink Floyd så har Waters alltid framstått som jävligt osympatisk. Det räcker att man ser en ansiktsbild så fattar man hur jävla jobbig han måste vara.

Ehhh … what? Vad har han gjort som är osympatiskt?
Kom igen. Du kan bättre än så. Vad fan har ansiktsbilder med verkligheten att göra?
Waters är en hjälte, en av de få som återstår med något slags tillstymmelse till civilkurage.
Citera
2019-02-08, 09:48
  #14
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saltkatt
Ehhh … what? Vad har han gjort som är osympatiskt?
Kom igen. Du kan bättre än så. Vad fan har ansiktsbilder med verkligheten att göra?
Waters är en hjälte, en av de få som återstår med något slags tillstymmelse till civilkurage.
Jag har ju aldrig träffat dom, men han ser jävligt osympatisk ut. Sen har jag läst diverse om hur otrevlig han var mot bl.a. Richard Wright.

Men det förminskar givetvis inte storheten i hans musik.
Citera
2019-02-08, 10:27
  #15
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeachBob
Tycker nog att du har lite fel att det var Roger Waters som hade en avgörande roll när Syd Barrett försvann in i en förmodad psykos. Det var snarare David Gilmour som skapade det nya Pink Floyd.

Waters är mer en ensamvarg. Men en skicklig låtskrivare är han. Däremot en värdelös sångare vilket man hör på hans soloalbum och konserter. Gilmour höll ihop bandet då de blev ovänner. Föreslår intresserade att läsa boken om bandet, skriven av Bengt Liljegren. Det mesta klarnar då ... intressant bok, rekommenderas.
Citera
2019-02-08, 12:31
  #16
Medlem
123....s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hasseochtage
Jag blir så trött på karln. Har gått på två av hans konserter men är så förbannat irriterad på politiken.

Han blev ihop med en palestinska på inga andra grunder än att de båda hatar Israel. Det var det enda de hade gemensamt.

Han sjunger Pigs i protest mot Trump nu (trots att han är mer distanserad från USA än de flesta västerlänningar och inte vet ett skit om hur det är att vara arbetare).

När jag gick på hans konsert 2006 var det Bush som skulle köras genom flistuggen.

När jag gick på en annan konsert för några år sedan så skulle han poängtera att alla ideologier är lika farliga (för han vet ju så enormt mycket om hur det är att bo bland icke-europeer).

I en intervju med Rolling Stone Magazine för minst tio år sedan så pratade Waters öppet om att han har gått i psykoterapi hela sitt liv. Han är uppenbarligen väl medveten om att hans ilska mot hela världen är irrationell. Han vet att den bottnar i att hans pappa dog när han var liten. Han vet att hans vurm för vänstern beror på att pappan var kommunist och att lille Roger vill hedra hans minne.

VARFÖR fortsätter han med sitt meningslösa krig mot allt och alla? Vad är det för fel på honom? Han måste ju ha en sjujävla diagnos i botten.

En av världens bästa låtskrivare - en av världens största rövbölder.


Jag förstår din irritation till 110%.
Finns bara ett sätt att få honom att eventuellt börja skärpa till sig. -Ge honom inte dina pengar genom att köpa hans musik och gå på hans konserter.
Skicka kritiska brev och fråga honom varför han är som han är och säg att han kan äta skit och slänga sig i väggen om han inte skärper sig....
Citera
2019-02-08, 12:34
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
Waters är mer en ensamvarg. Men en skicklig låtskrivare är han. Däremot en värdelös sångare vilket man hör på hans soloalbum och konserter. Gilmour höll ihop bandet då de blev ovänner. Föreslår intresserade att läsa boken om bandet, skriven av Bengt Liljegren. Det mesta klarnar då ... intressant bok, rekommenderas.

Han är tondöv.
Citera
2019-02-23, 12:37
  #18
Medlem
Han är allt en av de mest spännande kändisarna just nu.

Citat:
The Pink Floyd co-founder Roger Waters has criticised an upcoming Live Aid-style concert to raise funds for humanitarian aid for Venezuela, by claiming it is a US-backed effort to tarnish the socialist government.

https://www.theguardian.com/world/20...la-aid-concert
Citera
2019-02-23, 17:47
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loranga
Han är allt en av de mest spännande kändisarna just nu.



https://www.theguardian.com/world/20...la-aid-concert

Ja, för socialismen framstår ju i bättre dager om dess medborgare dör av svält och sjukdomar.

Jag hade föreslagit terapi åt honom, om han inte redan hade visat sig immun mot årtionden av psykiatrisk behandling. Något är jättefel med den mannen, men avsaknaden av folkvett är väl viktig för skaparprocessen, eller något.
Citera
2019-02-24, 14:12
  #20
Medlem
Jag ser honom som ett lackmuspapper för att mäta världens rådande stolligheter.
Citera
2019-02-24, 14:51
  #21
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loranga
https://mobile.twitter.com/rogerwate...04990200983557

Nu är han riktigt i gasen.

Karlfan kan ju testa att leva där om det nu är en så fantastisk demokrati. Obstinat.
Citera
2022-10-05, 11:58
  #22
Medlem
crocodilelilos avatar
Stödjer Rysslands anektering av delar av Ukraina och Kinas krav på Taiwan.
Citat:
Pink Floyd mainstay Roger Waters is calling President Biden a “war criminal” during his latest US stadium tour — blaming him for “fueling the fire” of Russia’s war with Ukraine.
https://nypost.com/2022/08/08/roger-...-war-criminal/
Citera
2023-02-09, 07:48
  #23
Medlem
Bättre om pantade musiker håller käften i stället. Politiska idioter oftast. Vad vann han på att ställa sig på Putanas sida?
Citera
2023-02-09, 07:57
  #24
Medlem
Har jag läst och fattat rätt var båda hans föräldrar kommunister så han har nog fått sina åsikter med bröstmjölken.

Jag gillar mycket av hans musik och i mina öron är Animals tom den bästa Pink Floyd skivan. Även hans soloskiva Amused to death är ett mästerverk enligt min åsikt.

Dock står jag mycket långt ifrån hans politiska uppfattning både ifråga om hans sympatier i mellanöstern, kriget i Ukraina och hans inställning att Taiwan tillhör Kina. Håller också med om att han inte ger ett särskilt sympatiskt intryck när man ser honom i olika samtals och intervju sammanhang.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in