Citat:
Ursprungligen postat av
cactaceae
Intressant. Inga fotspår markerade där man kliver in i bakskåpet?
Polisen har inte märkt eller markerat samma fotavtryck där som på framsidan av bilen. Varför inte det? Klantat sig?
Om jag var åklagare skulle jag behöva den infon, faktiskt. Eller vilka andra skor har gått in där bak? Eller att inga skor har gått in där när bilen stått parkerad. Då har kropparna redan varit inne när bilen körts dit.
Har man kört fram och tillbaks på platsen kanske syftet varit att förstöra just skoavtryck, andra märken i snön?
Vidga gärna dina vyer och fantasier en liten aning! Försök tänka som en klok utredare, även om det är helt på låtsas både för dig och mig. 😉
Du utgår ifrån att man (kanske) klantat sig utan att ha en aning om vad man gjort eller borde göra?
Hade bilen gått till skrot, ja då hade man verkligen klantat sig rejält!
Stort tack till "Skrepmajja" för initiativet att dela med sig av bilder samt att följa efter bärgaren.👍
Varför har bara vissa fotspår markerats i den stora mängden av spår?
Varför verkar bilen ha flyttats?
Vad har vi för fakta att gissa kring jämfört med det polisens tekniker har säkerställt för att möjliggöra analyser från FU-materialet?
Man har givetvis fastställt skosulemönster, storlekar, ev. mönsterskador som jack, snedslitningar och annat på mammans och dotterns fotbeklädnader. En minutiös teknisk inre undersökning har antagligen gett info om vad som gett "avtryck" (forensiskt) och annat ifrån bilens/hyttens golv, pedaler m.m.
Om de två döda skulle ha mördats/dräpts/avlidit på annan plats, så skulle deras skor inte ha gett några som helst vandrande fotspår utanför bilen vid Flaten!
I den stora mängden av fotspår så har just dessa få av någon anledning intresserat polisen. Ska man vara borta flera dagar och genomföra skilda aktiviteter både inne och ute tar man lätt med ett par större vinterskor. Samma sak vid t.ex. vinterflytt då man behöver greppsäkra skor.
Om bilen har flyttats så kan man anta att mor eller dotter vid något tillfälle kanske behövt bajsa, köpa nåt att äta "or whatever". Finns både affärer och mack inom 5-10 min bilfärd.
De kanske tillfälligt har hittat på något annat att göra om/när dottern vädjat efter någon aktivitet, när hon antagligen inte riktigt fattar varför ingenting vettigt händer?
Jag skulle kunna fortsätta att utveckla mina teorier, men stannar där för att jag i grunden är en riktig "Fakta-Nisse"!
Det ligger ingen som helst prestige i att hålla fast vid en åsikt, när jag konstaterar att jag känner mig fullständigt styrkt utav att ett utökat självmord tyvärr högst sannolikt har inträffat.
Att tro på mord ifrån utomstående "monster" enbart för att man inte vill anklaga mamman, om nu någon i tråden skulle känna så, skulle antagligen på sajten Familjeliv betraktas som lite "gulligt", men jag sätter mitt intresse för genomtänkt kalkylerade analyser högre.
/Ha det bra alla!