Citat:
Ursprungligen postat av
Gullgulligullan
Utgår onda handlingar alltid från ondska?
Får väl säga herre gud till frågan då den här diskussionen lägger sig på en filosofisk eller väldigt spekulativ nivå i nåt som mänskligheten brottats med genom tiderna.
Det jag betraktar som ondska i sin yttersta utpost är grundat i egoism. När tankesfären, drift eller emotion skenar iväg och skadar andra.
Bakom handlingen finns vitt skilda orsaker från allt till personlighetsstördas äckliga drivkrafter, sadismens perversiteter och människor som inte är vid sina sinnens fulla bruk.
Alternativt bortom begreppet APS finns det de som är påverkade av nåt slag så att slutsatserna blir väldigt skeva och handling som efterföljer tanke likaså.
Då är vi inne på det som tangerar att inbilla sig, farhågornas dimension som i sin tur kan övergå i paranoida tendenser - rent av konspirationer.
Tanken är inte klar för den färgas av emotioner, minnen (ofta bortförträngda), drifter, tidigare erfarenhet och annat. Utan emotioner så blir dock tolkningen kall och utan empati.
Objektiviteten dimmar ner och subjektiviteten tar över. Tunnelseende är passande att nämna i sammanhanget; att inte se skogen för alla träd.
Balans är ett bra ord.
Ja, det var en kort rapport från allt mellan huvud och röv.