Citat:
Ursprungligen postat av
Theredrose
Jag har under flera dagar följt inläggen här i tråden men inte orkat skriva. Mycket för att det som hänt är jobbigt och för att det känns lite som att det inte spelar någon roll eftersom spekulationerna och frågorna ändå kommer fortsätta ösa.
Men, vad gäller SR och hans tidigare förhållande med Anna så var de tillsammans i åtta år och hon hade det jobbigt psykiskt under en lång tid, kanske till och med innan de träffades. SR är inte på något sätt inblandad i det som hände där utan det är ett tragiskt fall av en psykiskt dålig människa som försökt ta sitt liv mer än en gång som jag förstått. Det fanns också "bevis" att Anna inte lastade SR för sitt mående. Ibland efterlämnar ju personer saker när de avlider.
Detta som hände Anna läkte nog aldrig. Hur lång tid tar det att sörja kärleken i sitt liv? Att man själv hittat denne död hemma i sin egen trivsamma vrå?
I videon säger SR också att han har dödat sina grabbar för att de vantrivs hos sin mamma, lyssnar man så hör man att han säger "för". Och jag tror hela videon är för han vill förklara varför han gjort som han gjort, d.v.s. tagit barnen med sig. Relationen mellan S och K var oerhört infekterad och det hade hänt saker som gjorde att det ledde till detta. Hennes beteende går inte att rättfärdiga och detta drev SR över kanten. Jag vet mycket mer än jag vill skriva, med respekt för alla inblandade. Mina källor är extremt trovärdiga då jag både själv kände SR och dessutom ventilerat med nära och långvariga vänner till honom.
Ja, han mördade sina barn, det är oförlåtligt. I hans sjuka mående och på det sättet han blev behandlad och relationen far/mor/söner så såg han ingen annan utväg för barnen än att befria dem från det helvete han trodde de skulle få när han själv inte fanns i livet längre.
Man borde känna sån jävla avsky. Men när man vet vem personen är och varför det förmodligen blev som det blev, så kan man inte rå för att endast känna sorg.
Så SR har mått dåligt ända sedan Anna hängde sig... och så kom Karin in i hans liv.
Måste fråga... du kände SR och har ventilerat med med nära och långvariga vänner till honom och det är en sida av saken.
Känner ingen av er Karin och har ni inte ventilerat med med nära och långvariga vänner till henne hennes sida av saken?
Det finns alltid två sidor i ett förhållande men ni har tydligen enbart gått på SR:s sida av saken.
Varför tror ni helhjärtat på hans uppgifter om förhållandet?
Berätta han att han köpte sex av prostituerade 2012-2013 när Karin var gravid och/eller barnen var nyfödda?
Berättade han att han kladdade på stalltjejer, var otrogen, var kontrollerande och svartsjuk?
Nej knappast för han måste ju ställa sig själv i bra dager inför sina vänner och beklaga sig över Karin så han fick sina vänner på sin sida.
Det har framkommit helt andra uppgifter i tråden från trovärdiga källor om SR och att skriva ett inlägg där man lägger skulden på Karin får mig att må riktigt illa.
I videon ser vi en man som är full av hat och som vill förgöra Karin och han lyckas rätt bra för det blir diskussion om det. Men han lyckas inte.
Det finns ingen som helst ursäkt till att mörda två barn!!!
Ditt "såg han ingen annan utväg för barnen än att befria dem från det helvete han trodde de skulle få när han själv inte fanns i livet längre" är bara så in i helvete sjukt
Hur fan kan du ens med att skriva något dylikt när du bara har en sida av saken?