Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Nu gör du det ju igen, kommer in med dina stora bröst utan att skriva något konkret argument för denna bisarra platta jord du säger dig tro på.
Miljontals människor som åker båt på öppet hav eller flyger kan se effekter av att leva på en rund planet.
Dels kan de notera att de ser övre delen av fyrar först, sedan ju mer de närmar sig ser de mer och mer av tornet. Gäller även andra konstruktioner än fyrar.
När folk flyger kan de roa sig med att kunna se mycket längre bort på jorden, än de kan från marknivå. På en platt jord skulle man kunna se lika långt som från vilken höjd som helst.
Det är väl inte fel att påpeka att ni inte argumenterar, alla era så kallade argument är hänvisning till auktoriteter eller alla vet nonsens och det är ju också uppenbart att ni oftast inte ens vet vad ni dillar om.
Du antyder att det är jordens uppåtgående kurvatur som skymmer fyrtornets nedre del, det är rent nonsens. Du har samma uppåtgående kurvatur bakom dig, i alla riktningar 360 grader runt horisonten och då kan du inte befinna dig på en glob. Försök nu återkoppla dig till verkligheten, var du än befinner dig på en slät glob så är du dess högsta höjd.
Varför tror du att man på en platt jord skulle se lika långt från vilken höjd som helst?
Ta nu tid på dig och förklara.
Ja rund runt horisonten, du kan även notera att man alltid har horisonten i ögonhöjd oavsett planets altitud, vilket vore omöjligt om jorden är en glob. Men det finns andra problem med flygningar över en roterande glob som saknar svar från er.
Om man flyger vid ekvatorn så roterar din glob med överljudsfart under planet. Solen går ju upp i öst och det betyder väl att globens rotationsriktning är mot öst.
Hur kan flygplan nå fram till destinationer i östlig färdriktning vid ekvatorn, t.ex. från Kongo till Madagaskar, när jordens rotationshastighet överstiger planets hastighet? Är det den allsmäktiga gravitationen som fixar det?
Följer atmosfären jordens rotation och hur går det ihop med Corioliseffekten?
https://www.youtube.com/watch?v=jX7dcl_ERNs
Citat:
Nu behöver du sluta recensera tråden, för det är ot. Skriv ner argument och bemöt motargument, eller så blir dina inlägg rapporterade för off topic.
Sluta nu, annars ropar jag på mamma!