Citat:
Ursprungligen postat av
bjompa
Skulle nog säga att den började vid 21.20 tiden
Jag har för mig att det stod 21.26 eller 21.36... minns inte riktigt, men jag vet att jag såg filmen 23:17 enligt min historik i webbläsaren å då var polisen fortfarande inte framme enligt kommentarer, å jag kommenterade att jag hoppades att de skulle hinna fram i tid. Tyvärr har jag ingen dump på det, så man kunde kolla tidpunkten igen, var så skakig å chockad att jag inte tänkte på det. Däremot så filmade jag i händelse att polis skulle behöva filmen, å om fb skulle raderat inlägget, vilket hände.
Jag har även hört att polisen var tvungna invänta kraftigare förstärkning eftersom det handlade om skjutvapen/bössa. Sen vet jag inte om det kan ha varit någon förskjutning i tidslinjen på fejjan, för jag tänkte att herregud, hur kan det ta så lång tid för dem att komma fram? Men tiderna brukar stämma bra.
Min teori är att det måste ha varit KA som kom fram först, då filmen bara var 4 minuter lång, å larmet kom 21.24, så det är en teknisk omöjlighet att komma till hans hus på 4 minuter. Men SR trodde det var polisen för han hörde en bil, å man hör en bil komma i filmen å man hör bubbelpoolen, så han var på baksidan av huset å såg inte vilken bil som kom. Å det har ju andra källor med insyn såsom du själv, bekräftat oxå.