Citat:
Ursprungligen postat av
Timeout
Du kan inget om narcissister och deras kontrollbehov och svartsjuka är ju helt klart.
Att börja prata om logik när det gäller en sådan personlighetsstörning gör det ännu mer klart att du inte har en aning om vad du pratar om.
Det finns ingen logik i hans tankesätt. Bara ett stort ego och kontrollbehov och svartsjuka.
Andra som verkar känna honom... bla bla bla... Ja så brukar människor skriva när folk dör oavsett vem han var eller vad han gjorde. Han var säkert trevlig utåt mot andra.
Jag har sett flera inlägg på hans sida som numera är borttagna från folk som har förstått vad han har gjort och några har ifrågasatt, men dom har tagit bort dom inläggen och vill inte förknippas med honom längre.
Hade han varit så omtyckt som du vill ha det till hade det funnits hundratals inlägg, det finns 12.
Det har funnits ca 2 gånger fler inlägg där men folk har raderat dom.
Inte många har sett hur han var i familjen och av dom som har fått känna på honom är den första sambon död, hon hängde sig. Varför då kan man undra?
Den andra sambon lämnade honom och då mördade han deras barn som hämnd.
Orkar inte käbbla med någon som inte kan och vet vad det handlar om.
Vad är din källa på att han har blivit diagnoserad med en personlighetsstörning? Visa mig gärna, du som vet vad du pratar om.
Ja, kontrollbehov och svartsjuka uppstår när man har ett väldigt skadat psyke som han fått utav alla dessa motgångar han haft i sitt liv den senaste tiden, kombinerat med krossat hjärta. Men som sagt, det pekar inte på att han haft någon permanent diagnos.
När hans vänner hör att han mördat sina barn så förstår de vad han gjort på en gång. Det är inte så svårt att förstå, förutom för sådana som dig, du är lite efter.
Min poäng är inte att han hade hundratals vänner och skulle få hundratals med kommentarer. Nu beter du dig barnsligt. Min poäng var att han var en god person, enligt dem som kommenterat. Hur många det är, det spelar ingen roll. Att vara en god person betyder inte att man har hundratals vänner.. Haha. Fast, ännu en trolig teori är att många hans vänner undvikit att skriva r.i.p därför att det är väldigt tabubelagt att göra, då det är lite av en "social regel" att avhumanisera människor som dessa efter de begått brottet.
Det känns lite mer logiskt att de raderade sina kommentarer efter detta extrema flöde med människor till deras profil, förmodligen några som försöker kontakta dem också. De vill bli lämnade i fred. Det känns ganska logiskt va? Videon som laddades upp igår hade 25k visningar sist jag kollade. Tänk dig flödet av meddelanden vänner & familj får från flashbackare.
Vad som hände med sambon är ingenting som du kan gissa dig till, och ingenting vi ska spekulera i heller, därför att vi inte har någon jävla aning.
Hoppas alla dina frågor är besvarade nu.