Citat:
Ursprungligen postat av
Fagro
Din teori är inte hållbar, det tar ca 20 minuter innan liklukten bildas, men sedan kan den bli kvar i flera år. Det som fanns i KJ:s bil var inget likblod som påståtts, isåfall skulle hunden Uno markerat omedelbar på blodfläckarna som hade nosen alldeles i närheten, men reagerade inte alls på blodspåren.
Det mesta är "bluff och båg" i det här fallet det blir på det sättet när en oskyldig utses som gärningsman.
Ibland tror jag på den här teorin. De börjar bråka i lägenheten. Vatchareeya försöker ringa 112 men misslyckas. Hon vill prata med karatetränaren för "han är ju galen" typ. Vatchareeya skriker när Kristoffer börjar ta stryptag på henne och hon river honom.
Kristoffer ska då skjutsa hem henne. Han kör istället någonstans där han utanför bilen har ihjäl henne eller skadar henne så hon förlorar medvetandet. Han åker sen till brorsan för att be om hjälp eller skaffa sig ett alibi. Åker hem, tömmer bilen, hämtar kniv, kläder, tejp, emballage och återvänder till Vatchareeya. Han dödar? henne, styckar henne och kör delarna dit dom påträffas. Sen slänger han mordvapen etc genom skottgluggen men bestämmer sig senare för att flytta sakerna då folk på riktigt börja söka just där.
Det finns ingenting som säger att han inte hunnit med det eller inte orkat. Vatchareeya kan ha legat död i hans skuff i upp till en halvtimme innan liklukt bildas.
Det är många saker som saknas efter mordet. Bland annat frågar polisen efter en lång svart rock. Den kan han burit vid mordet och lagt ifrån sig innan han fortsatte köra bil, alternativt att han tagit på sig den för att skydda bilen. Handskar och annat fanns redan i bilen.
Det finns många sätt han kan ha utfört det här på. Om de har bråkat kan Kristoffer redan innan bestämt sig för att åka iväg och ta livet av henne och tog med sig kniv och andra saker. En person som Kristoffer kan vara extremt fokuserad och känslokall vid såna här tillfällen. Sen har han gott om tid att förstöra spår, gräva ner saker eller elda upp dom. Han har veckor på sig. Han är så fokuserad på det här att han redan från början meddelar familj och vänner att han kommer bli misstänkt utan att begripa att han försäger sig. Det är hans sätt att tänka, han ringer aldrig Vatchareeya eller letar efter henne, han vet att det inte är någon idé för hon är ju död. Det misstaget har många andra mördare också gjort. De tror att de är smarta men polisen är smartare.