Citat:
Ursprungligen postat av
Missan27
Hon nämnde det om Agnes. Så Agnes kan inte ha fått nån diagnos på SUS. Hade hon fått en sån diagnos i Lund varför skulle Hanna då säga att dom inte fått nån hjälp i Lund på Barnsjukhuset.
Varför köra till Tyskland? Får man diagnosen på Barnsjukhuset så blir man uppföljd i Lund på Sjukhuset. Man skickas inte till Tyskland.
Det måste ha varit nån gång hösten 16 el våren 17 hon berättade det för mig att dom inte hade fått hjälp på Sjukhuset i Lund.
Tack, det är intressant eftersom man på PT tog upp att A*nes haft en ME-diagnos sedan 2015, alltså samma år som hon insjuknade i en borreliainfektion. Hon blev aldrig frisk, fick sluta med samtliga aktiviteter och O och hon reste till Tyskland för antibiotikabehandling, inte bara en gång utan flera.
Mest troligt har det blivit en miss i uttalandet från SS sida om en ME-
diagnos samma år för insjuknande; det är helt enkelt inte rimligt.
Vid årsskiftet -16/-17 är, om man ska tolka H´s ord rätt, A*nes fortfarande odiagnosticerad. De kan däremot ha fått besked om att tröttheten inte kunde förklaras.
En narkolepsiutredning var också enl en uppgift planerad under våren -18.
ME-debatten härinne har gått överstyr ett antal ggr under det gångna året och känslorna är starka på sina håll. Det faktum att ME existerar är dock inte samma sak som att dessa flickor hade den.
Och framför allt så tar den tröttsamma, evighetslånga diskussionen fokus från flickorna som personligheter och frågan om vad som hände dem.