Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Det är inte bara det. Engagera dig på forumet några veckor så ser du vad det handlar om.
Enligt mig handlar det inte längre om feminism när man sitter och kallar kvinnor (inte feminister) för "luder", "sliddjur", "hordjur" osv.
Men återigen, det där är epitet. Osmakliga epitet förvisso, men epitet oavsett. De säger ju ingenting om huruvida inlägget som sådant är aktuellt, eller värt att debattera.
Det finns mängder av folk som startar trådar, eller svarar på trådar, där de använder sig av osmakliga kraftuttryck, men det är inte det man får bedöma, utan tråden eller inläggets innehåll som sådant. Är det OnT? Är det en valid invändning mot motpartens teser?
Exempel:
Adolf Hitler föddes i Österrike 1889.
Kuknazistfittan Adolf Fitt-Hitler föddes i Österrike 1889.
Det första exemplet är enbart fakta. Det andra innehåller samma fakta, och är således on topic om det första inlägget är on topic. Däremot så innehåller det andra exemplet en massa tramsigheter, men det gör ju ingalunda att informationen som sådan är felaktig, eller för den delen icke värd att debattera.
Om du enbart vill förändra ett forum för att du blir ledsen om folk använder grova kraftuttryck och osmakliga beskrivningar av kvinnor, så är du fel ute. Det råder högt i tak här för grovt språk. Vidare kan någon som hatar kvinnor skriva diskussionsvärda trådstarter eller inlägg, på precis samma sätt som en rabiat extremfeminist som vill hugga penisen av alla män kan göra samma sak.