Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
Det är inte det värsta sceniariet. Det är så här strypmord/ kvävningsmord utspelar sig. Det går inte att strypa/kväva en vaken opåverkad person utan att denne kämpar för sitt liv. Att kväva tar flera minuter innan någon är död.
Är det obehagligt för dig att få din bild av kärleksfulla barmhärtighetsmord utförda av de älskande sorgsna föräldrarna nersolkad av verkligheten?
Medvetslös snabbt gället absolut inte för någon som kvävs. Det tar ”oändlig tid” för offret.
Istället för att försöka förmildra morden - försök förklara varför barnen inte kunde fått minsta verksamma substans i sig för att minska dödsångesten. Inte ens en minsta lilla del av det föräldrarna drogade sig själva med.
DET hade lindrat barnens upplevelse.
Det finns väl ingen anledning att vare sig förmildra eller förvärra hur dessa mord kändes för de som blev utsatta för dem, såvida man inte har någon förvriden agenda att något håll.
Det vi kan konstatera är att strypning rätt utförd, kan vara snabbt övergående för den strypte eftersom den förlorar medvetandet inom några sekunder.
Vi kan också konstatera att FU-ledare SS vid pressträffen beskrev att endast en av flickorna hade lugnande läkemedel i sig. Andra substanser, lagliga eller olagliga (eter, cannabis, tinner, syntetiska droger, heroin etc.) sa han
ingenting om. Det saknas således information innan något mer säkert går att säga om detta.
Det gäller såväl dig
Solglittret, som alla andra i tråden. Men det glömde du säga.