Citat:
Ursprungligen postat av
Ugglan.
Detta behöver inte alls vara konstigt. Någon kan mycket väl ha lånat PU:s bil eller så var PU passagerare i bilen (fram eller bak) och någon eller några andra personer som Helena kände väl fanns med i bilen. Dock tycks det vara säkerställt att Helena gick över torget och sneddade ner på Österlånggatan vid Knallen-huset, vidare ner mot Kungsgatan.
Men återigen har vi "problemet" med GW Persson: Han hävdar utan att förklara hur eller varför att Helena åkte med i en bil direkt från Stadt. Vad gör då GW Persson av vittnena vid dåvarande Systembolagets läge, "brovittnet", "Hanna" och "killarna på Hällristningsvägen"? Det är ju inte bara det att GW Persson totalsågar Skövde-polisens teori om "mannen med pilotglasögon" (utan att förklara varför, vilket nog är det värsta) - han väljer också att helt bortse från i stort sett alla de vittnesmål som verkar finnas. Nästa programledare (helst jag själv!) måste få till uppgift att bryta ner alla dessa parametrar var för sig med GW Persson face-to-face i studion. GW Persson måste avkrävas förklaringar. Han ska inte kunna få sitta där och pösa helt oemotsagd. GW Persson behöver inte ens kommentera det faktum att Helena sågs gå över torget och snedda ner på Österlånggatan vid Knallen-huset, vidare ner mot Kungsgatan. Dessutom sa ju Helena att hon skulle gå hem. Om Helena ändå fick skjuts hem är mitt tips att det skedde utmed Kungsgatan eller på Marieholmsbron, men då faller sannolikt "brovittnet". (Såvida Helena inte fick skjuts från typ fängelset.)
I "Brottsjournalen" sa Jenny att "brovittnet" hade ringt in. Är detta korrekt? Om ja, vet polisen kvinnans identitet? Om inte kan vittnet mycket väl vara fejk, precis som vi har diskuterat tidigare: "Brovittnet" ringer in och vet att "mannen med pilotglasögon" var på Stadt - antingen var "brovittnet" själv på Stadt eller så har "brovittnet" blivit lejt att ringa in. Just frågan om huruvida "brovittnet" är känt för polisen eller om det är anonymt, är i alla för mig bland det viktigaste att få svar på.
Jag kan hålla med om att GW brister i förklaring till sina motsägelser när det gäller den misstänkte ink vittnen.
Han är nog inte dummare än att han är fullt medveten. Frågan är varför han undanhåller/undviker argumenten till varför hans slutsats bortser från vittnesuppgifter som talar emot hans teori.
Personligen tror jag att det ligger i faktumet att han hävdar att det är två gm som kände Helena väl och tillhörde hennes närmaste omgivning. Mycket att riva upp och det kanske man inte gör utan utredare bakom sej......
Genom åren har det varit mkt lögner och konstigheter kring fallet..
Vad som är riktiga uppgifter eller fabulerade blir svårt att avgöra.
Allt började fel med narkotikaspåret. Vem hittade preparaten, var det vid tidig husrannsakan?
Varför sökte inte vänner vid stigen tidigt på söndagen innan polis?
Vad skedde i området efter första skofyndet på söndag em/kväll, vilka befann sej där?
Otydligt hur länge polis sökte samt ang avspärrning..
Varför återfanns resterande tillhörigheter först under em på måndagen?
Varför erkände kompisen på fyllan, och vem var han som vännerna reagerade på?
Killen som blev offer för falska vittnesuppgifter. Vem var han som var aggressivt utåtagerande i tingsrätten?
Kompisen PR som var huvudmisstänkt en längre tid pga av anonyma tips..samt att han till slut ringde in och tipsade om sej själv anonymt om att han befunnit sej i Mariestad den natten. Han fortsatte gäcka med sin attityd gentemot utredarna och journalister..Varför?
Nu den misstänkte ”pilot”...hans beteende var känt även då de andra två var utpekade...Nyfiken på vännernas uppfattning då PR var huvudmisstänkt kontra ”pilots” kända beteende. Fanns det ingen då som reagerade över honom?
Att BWs uppgifter enbart uppmärksammades i en tidningsartikel i början och aldrig senare berörts är mycket underligt. Samtidigt har de sista iakttagelserna av Helena upprepats genom åren men detta uteslutits av alla.
Det finns mer men orkar inte skriva nu. Sammantaget verkar mycket baseras på lögner och tystnad från olika håll.
GW måste kanske ha en armé bakom sej för att riva här....? Eller så är allt bara konstigt......