Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Så man kan ha en diagnos men det betyder inte att man är sjuk?
Förklara gärna vilka andra diagnoser som inte behandlas som sjukdom. Vem bedömer vem/var som skall vara "icke sjuk/sjuk".
Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Varför har du citat-tecken kring "sjukdom"?
"Sjuk" kan vara väldigt subjektivt hos en individ.
Exempelvis tyckte Steven Hawkins inte att han var sjuk när han gifte om sig för några år sedan.
En del manliga individer blir däremot dödssjuka av små förkylningar...
Så nej att ha en diagnos är inte detsamma som att ha en sjukdom och absolut inte detsamma som att vara eller uppleva sig sjuk.
Eller tycker du dyslexi (R 48,0), gravid (Z 33), bisarrt utseende (R 46,1 ), nagelbitning (F 98,8)är sjukdomar?
En diagnos eftersträvas av många vid oförklarliga symtom. Men för att flickorna fick ME-diagnoser blev de ju inte lättare att behandla eller bota. Visst, de kunde få hemundervisning med diagnoserna, men det hade de sannolikt också fått på intyg om "oklar trötthet under utredning". Det var ju deras
symptom - att de inte orkade gå i skolan - som resulterade i läkarintyg och hemundervisning, inte deras diagnoser.
Så riktigt varför det skulle vara så viktigt för Oskar och Hanna att raska på med ex Moas diagnos är helt obegripligt. Vad blev bättre för att hon fick denna diagnos redan efter några månader?
Såvida inte dessa mordiska tankar var på gång redan då i någons eller bägge föräldrarnas huvud?