Citat:
Ursprungligen postat av
Cloudedcrystalbeam
Hur i helsefyr är det möjligt att GM fortfarande promenerar omkring i det fria, undrar jag?
Att utredarna (enligt senaste offentliga informationen) tycks veta var och hur LW tvingades avsluta livet verkar inte vara tillräckligt för att snärja GM.
Det DNA som LW förmodligen burit på gissar jag inte heller ha kunnat peka ut någon obestridlig GM.
Par i skrikvittnen har visserligen serverat utredningen en tidpunkt för dådet men jag har en känsla av att polisen längtar efter att få dödsvrålen bekräftade av ytterligare öron. De hittills förgäves sökta (mobillösa) cykelflickorna skulle bl.a. kunnat ha bekräftat skriken, som jag tolkat det.
Det (jättemyckna) av NFC granskade tycks inte ha fått en solklar GM att framträda, upplever jag.
Jag konstaterar att mina spekulationer och resonemang idag dryper av pessimism. Dock vet jag att hoppfulla inlägg från andra skribenter kommer att brottas med mitt, som sig bör.
Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Man måste nog skilja på två olika sorters förundersökningssekretess här. Den ena är den man inte lyckades hålla på i början, något som möjligen kan ha äventyrat utredningen. Den andra är den man nu lyckas hålla på, och som nog snarare syftar till att skydda polis och åklagare genom att inte avslöja bristerna i utredningen.
Som sagt var.
Om GM inte är SD, utan en annan person. En person som inte ingår i LW's enorma sociala nätverk.
Om motivet inte är svartsjuka, utan istället helt relaterat till GM och hans bakgrund och livsstil.
Då är det helt logiskt att utredningen har nått vägs ände.
Genom att följa mordbibeln, gör utredarna helt rätt statistiskt och rättssäkerhetsmässigt. Men som vi vet är 80% inte lika med 100%. Lika gärna som att säga att GM är en man med en kärleksrelation till LW i 80% av fallen, kan man säga att i 20% av fallen är GM en helt annan person.
När utredarna följde upp andra motiv, inföll den kompakta tystnaden och NOA blandades in.
Om denna person är van vid att utöva våld och har upptäckt att han behöver tysta LW. Han behöver inte vara daktad, men även om han är det så har han använt handskar och kanske en rånarluva.
De fåtal personer om ens några som vet något, kommer garanterat inte att tala med polisen. Och det av flera skäl. Dels är de rädda om sin egen och sina närmastes hälsa. Dels är de sedan barnsben vana vid att poliser och alla andra i uniform är opålitliga och livsfarliga.
Den enklaste lösningen är oftast den riktiga, så också i det här fallet. Eftersom polisen inte får napp på de vittnesmål och den tekniska bevisning som finns så går utredningen i stå. Så blir det ibland när rättssäkerheten får råda. Som i Mantorp-fallet. Finns det inga spår så kan man inte gå vidare i utredningen. Det betyder inte att personen inte finns, bara spåren.