2018-11-21, 18:49
  #1549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrikaan2
Alla fuskare fick väl papper med antal fel de skulle markera på delproven? Så förstod jag det. De som beställde 1,4 skulle skrivit ut ett visst antal fel och de som beställde 2,0 skulle skriva ut ett visst antal fel.

Det här är korrekt.

Det finns inget av det som framkommit hittills som tyder på att de skulle ha sänt ut olika svar till olika provdeltagare.
Citera
2018-11-21, 18:49
  #1550
Medlem
kukflashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BonhommeDeNeige
Jaha! Det förutsätter ju en viss nivå av tillit mellan fuskaren och de som säljer fusket.

Även det här med att bara betala 5000 först och sedan EFTERÅT betala 95000. Varför inte bara skita i de där 95000? Vad ska pappa Lennart, 55, med två nördsöner göra? Eller hade familjen hyrt in muskler?
Med tanke på att deras "kunder" begått ett ganska grovt brott så är väl det utpressning som gäller. Lennart och sönerna är väl anonyma för fuskarna
Citera
2018-11-21, 18:50
  #1551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av XxDrag0N-Sl4y3RxX
Nu spekulerar jag fritt, men troligtvis så fick provdeltagaren efter skrivet prov på något vis bevisa vilket resultat den faktiskt fick. Så hade den betalat för 1,4 men egentligen skrev 2,0 så fick han eller hon troligtvis hosta upp några kronor till... Eller så kollade HP-Guiden bara själva upp vilket resultat deltagaren fick, eftersom det är offentliga uppgifter.



Vad jag vet så har det väl inte framkommit någonting om att Lennart och hans äckliga söner på något vis skulle ha bedrivit någon våldsam indrivning av de personer som inte betalade hela summan. Å andra sidan vet vi inte heller om någon faktiskt försökte skippa betalningen.

Men vi kan nog anta, framförallt av den väldigt narcissistiske Viktor, att hot skett före betalning att "om ni inte betalar hela summan så kommer vi göra X eller Y med dig". Eller möjligtvis även hot om att de skulle avslöja den/de personer som inte betalade hela summan.

All ovanstående text är fria spekulationer från min sida.

Dem krävde inloggningsuppgifter till studera.nu så att de kunde se ifall man fått resultat man beställt
Citera
2018-11-21, 18:51
  #1552
Medlem
Public Enemys avatar
Det är väl helt enkelt bara att låta alla misstänkta fuskare skriva ett nytt prov.
Kommer man i närheten av sitt gamla resultat eller får ett högre, kan man gå kvar, fast har man mer än 10% sämre, så skall man åka ut från utbildningen.
Citera
2018-11-21, 18:51
  #1553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av janten
Dem krävde inloggningsuppgifter till studera.nu så att de kunde se ifall man fått resultat man beställt

Tack för info, det låter väldigt rimligt.
Citera
2018-11-21, 18:57
  #1554
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Public Enemy
Det är väl helt enkelt bara att låta alla misstänkta fuskare skriva ett nytt prov.
Kommer man i närheten av sitt gamla resultat eller får ett högre, kan man gå kvar, fast har man mer än 10% sämre, så skall man åka ut från utbildningen.

Det man inte använder glömmer man bort så du skulle sorterat bort många som legitimt fått bra resultat också.

Jag märker det varje gång någon frågar mig om geometrin från matte 2, jag gör aldrig rätt. Då har jag läst 5 kurser matte till på gymnasienivå efter matte 2 och fått A i nästan alla.
Citera
2018-11-21, 19:04
  #1555
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av XxDrag0N-Sl4y3RxX
Philip Sedvall Stockholm 1,6 läser juristprogrammet på Stockholms Universitet https://www.facebook.com/philip.sedvall

John Bankefors Uppsala 1,8 https://www.facebook.com/john.bankefors

En annan intressant grej med fd Örgryte- och IFK Göteborg-spelaren William Atashkadeh är att även Ida Hajitaheri är registrerad med samma mejladress. Troligtvis har/hade William och Ida någon form av relation och har båda två fuskat under en provskrivning. Ida Hajitaheri, Spånga, som betalade för resultatet 1,75, jobbar idag som
Citat:
tandsköterska
på Folktandvården Danvikstull. Troligtvis så kom hon in på utbildningen till tandsköterska genom sitt fuskande. Jag kan dessvärre inte hitta Idas Facebook-profil men Williams har jag skrivit ut tidigare.
Tandsköterska är ingen högskoleutbildning och har så aldrig varit. Under min studietid så var det ett gymnasieprogram på två (2) år man valde som 16 åring. Tillika är tandsköterska inget legitimationsyrke. Tror mer på att denne Ida Hajtantajtan, söker/har sökt sig till Tandläkarprogrammet, med dennes högskoleresultat.
Citera
2018-11-21, 19:11
  #1556
Medlem
BonhommeDeNeiges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XxDrag0N-Sl4y3RxX
Ytterligare ett gäng med Facebook-profiler för den som är intresserad:

Farrahnaz Farshgi Göteborg 1,8 läser juristprogrammet på Handels https://www.facebook.com/NasiFarshgi

Ernst Hallrup Göteborg 1,6 https://www.facebook.com/ernst.hallrup

Josef Lind Örebro 1,7 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10210216175359988&set=a.12678999167 67&type=3&theater

Daniella Veljovic Göteborg 1,7 https://www.facebook.com/dannii.1989.v

Robin Bilek Stockholm 1,7 https://www.facebook.com/robin.bilek1337

Mohannad Turan Stockholm 1,7 https://www.facebook.com/muhannad.turan

Sara Balbas Uppsala 1,8 läser på Uppsala Universitet https://www.facebook.com/profile.php?id=100013348507795

Rasmus Gamsäter 1,9 Luleå https://www.facebook.com/rasmus.gamsater

Bra jobbat. Många som svettas just nu och spärrar sin facebook.

Fuskare ska exponeras och straffas. Det är i förlängningen fara för liv och hälsa att ha inte tillräckligt intelligenta personer i exempelvis läkaryrket eller som jurister.
Citera
2018-11-21, 19:29
  #1557
Medlem
STABILO99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeatriceCenci
Grejen är att de fuskar på tentamen och examensarbeten också. Därav bör vi i högsta grad oroa oss över dessa människor som fuskar. Jag har en nära bekant vars son studerar till civilingenjör på KTH, och som har berättat om hur en del elever fuskar på tentorna. Examensarbeten kan man köpa. Jag vet dessutom en tjej från Kenya som fick hjälp hela vägen till Master-nivå på IT-programmet på Stockholms Universitet av sin svenska pojkvän. Hon har ett välbetalt jobb på H&M i dag. Några avancerade IT-kunskaper behövs inte. De räcker med att ta sig 'igenom' en eftertraktad utbildning så är man garanterad ett välbetalt jobb.

Vad du hört för anektdoter från kompisar spelar ingen roll. Faktum är att personer som efter 5-6 försök inte lyckas få ett HP över medel kommer aldrig kunna ta sig igenom en krävande utbildning. Tror du seriöst man kan fuska sig genom flera år utan att någon ser? Vad gör man på det muntliga tentorna som är vanligt förekommande? Vad gör man på de praktiska momenten? Jag är beredd att satsa mitt hus på att 95% av dessa sållas bort första året. Måhända att de kan kämpa sig igenom en socionomutbilding men att de skulle ha studieteknik och IQ att ta sig igenom en krävande utbilding kommer inte hända, ingen chans.
Citera
2018-11-21, 19:34
  #1558
Medlem
Stones avatar
Uppdrag Granskning: "För några år sedan valde ”Hadi” att betala för ett toppresultat på högskoleprovet. Och trots myndigheternas ansträngningar att komma åt fusket är han en av alla som kommit undan."

Ja ja, nu jävlar. Invandrarkillar fuskar sig in, skiter om de är tredje gen invandrare, Hadi... Hadi... parasiternas herre.
Citera
2018-11-21, 19:34
  #1559
Medlem
STABILO99s avatar
Man kan säga mycket om denna liga men att hela utredning med alla poliser och instutioner kommer kosta mer än det smakar för skattebetalarna tvivlar jag inte på. Man kan ju fråga sig ifall ekobrottsmyndigheterna ens hade orkat ta tag i det om det inte fått sådan stor uppmärksamhet.

Poängen är dock att man förstört hela denna metod för framtida ligor. Läser man FUP så inser man hur omständigt det var, man kommer behöva många provvakter som kan ta kort innan för att säkerställa rätt versioner och inte ens då är man säker. Dessutom kommer säkerheten att gå upp ännu ett steg. Den enda metoden som skulle kunna fungera är spökskrivare men då är vi nere på ett fåtal max.
Citera
2018-11-21, 19:46
  #1560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av STABILO99
Man kan säga mycket om denna liga men att hela utredning med alla poliser och instutioner kommer kosta mer än det smakar för skattebetalarna tvivlar jag inte på. Man kan ju fråga sig ifall ekobrottsmyndigheterna ens hade orkat ta tag i det om det inte fått sådan stor uppmärksamhet.

Poängen är dock att man förstört hela denna metod för framtida ligor. Läser man FUP så inser man hur omständigt det var, man kommer behöva många provvakter som kan ta kort innan för att säkerställa rätt versioner och inte ens då är man säker. Dessutom kommer säkerheten att gå upp ännu ett steg. Den enda metoden som skulle kunna fungera är spökskrivare men då är vi nere på ett fåtal max.
Tillåt kroppsvisitering och sätt en störsändare i varje klassrum, det är inte svårare än så. För att komma åt de fåtal spökskrivarna behövs bättre ID kontrollerar vilket inte är helt enkelt att lösa.
__________________
Senast redigerad av LilleKanin 2018-11-21 kl. 19:49.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in