Citat:
Ursprungligen postat av
vnc-
Det är väl i sig inte mer än en visualisering av en den historiska prisutvecklingen. Med tanke på hur världen förändras så tror jag inte att historien kommer vara lika intressant som den tidigare varit, att något historiskt varit på ett visst sätt kommer inte vara ett lika hållbart argument. Ekonomin idag är något helt annat än vad den varit tidigare, historiskt normal ränta, inflation, börsutveckling etc säger ingenting i dagens ekonomi.
Vad jag vill säga med det är att jag inte tror att man kan använda den historiska tidsperioden för att försöka komma fram till ett något slags faktiskt värde.
This time it’s different.
Det finns statistik som visar hur många som har en hög belåning jmf inkomsten. Den visar stadigt på att belåningsgraden har stigit.
Att Pelle och Lisa i Granhult ligger bra till betvivlar ingen. Däremot ligger Oskar och Mickan i Sthlm antagligen betydligt sämre till.
För att proppen skall gå räcker det med att en rätt liten del av totalen skall få problem.
Att jobba med aggregerad statistik leder ofta till att det blir en bra mix totalt när det egentligen är ytterligheter som sätter bollen i rullning.
Att den svenska bomarknaden inte är speciellt tålig visade tvärstoppet när senaste amorteringskravet slog igenom.