Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Kvartalsvinst är irrelevant, är det så svårt att begripa? Går bokslutsåret med förlust, ja då förlorar företaget pengar. Tesla är ett förhoppningsbolag som hittills bränt pengar, inget annat.
Citat:
Ursprungligen postat av
gunnargron
Fast Tesla gjorde en kvartalsvinst.
Enligt dig skulle ju företaget redan ha krashat tio gånger om, och elbilar var helt dömt att misslyckas.
Gissar att du sitter och ruvar på en knippe frimärkesaktier som du köpte under IT-bubblan och tror att du är någon big-shot aktiehandlare. "Nokia kommer tillbaka, dem måste komma tillbaka"..
Du är samma typ av investerare som blankade Apple 2008, eftersom smartphonen bara var en fluga..
Kul debatt ni har. Hoppas jag får lägga mig i?
Ni båda har faktiskt riktigt rätt man ack så fel.
Sonnen ser Tesla som ett teknikföretag medan Gunnar pratar om biltillverkaren.
Att en biltillverkare uppvisar bra siffror samtidigt som hela världen är upp i den tiden på året som biltillverkarna har högtryck är självklart.
Samtidigt har vi företaget som går i bräschen för ny teknik.
Som biltillverkare är snart Tesla uppätna. Exempelvis så har Audi precis presenterat en Tesladödare att ta på allvar. O det är nu som biltillverkaren kommer utmanas.
Nissan o Toyotas bilar har aldrig utmanat på allvar.
Jag håller med Sonnen här.
Den tekniken som Tesla arbetar med är framtiden. Att den nu råkar hamna i bilar beror på att det är i bilen som den stora massan kan identifiera tekniken.
Men i princip så är Tesla en utvecklare av energi.
Både i hur man lagrar den men även hur man effektiviserar uttaget av energin på bästa möjliga sätt.
I princip kunde Tesla ha satsat på hemelektronik eller kanske till o med flygplan. Hade det varit flygplan så hade de haft en lång väg kvar att gå medan hemelektroniken inte hade krävt några större utmaningar.
Så, som biltillverkare så är de ett luftslott medan teknikföretaget som borde gå bättre är väl kamouflerat i ett fyrhjuligt paket.
Därför har ni båda rätt. Biltillverkaren gör nu gröna siffror som garanterat är röda över hela året. Men som teknikutvecklare är det fortfarande ett luftslott.
Oavsett mitt svammel.
Aktien är totalt överprisad både för biltillverkaren samt visionerna som företaget har.
Framtiden däremot ska bli intressant beroende på vart företaget landar.
Jag är övertygad om en stabil kurs på 150-200$ mot i dag. Jag vet bara inte åt vilket håll, just pga att jag inte vet om de kommer vara en liten biltillverkare i Volvos storlek eller ett företag som leder tekniken.