Citat:
Ursprungligen postat av
Moralensväktare
Det finns indikationer på att mordet inte utfördes i affekt utan att det fanns någon form av planering.
Aj, aj.
Det var något nytt.
Det får mig att undra om man tror att något slags mordvapen/tillhygge har använts? Något som tagits med hemifrån/ från LWs hus?
Hur ska man annars kunna misstänka någon form av planering?
- om fyndplatsen är mordplatsen, vilket polisen verkar tro känns
mordplatsen långtifrån den optimala.
-
fyndplatsen är inte heller optimal att gömma en kropp på om man har tid att planera. Då tänker jag att du menar med "någon forma av planering" att detta har varit en planering en kort tid före mordet. Kanske mycket kort tid innan mordet.
-
inköp av något borde man kunnat spåra om han inte varit smart nog att köpa kontant. Men det finns ju övervakningskameror överallt nu för tiden...Man kan ju också följa en person i spåren genom mobilens uppkopplingar osv. Om han inte varit så förberedd att han inte tog med sig mobilen vid köpet heller. Men den illa valda mord och -fyndplatsen avslöjar en inte alltför noggrann planering.
- om det i sms eller annan
kommunikation framkommit något som skulle kunna misstänkas som planering, då borde han väl kunnat häktas?
Jag kan inte komma att tänka på något annat än att det finns misstanke om att något slags tillhygge har använts. Något som man har hemma. Något som ingen har saknat, eller iaf inte direkt går att bevisa att den saknas? Men att det på kroppen finns spår.
Förmodar att HD vet om de knivar som funnits i hemmet. Om inte SD köpt någon kniv i närtid, men inte direkt i närtid med mordet.
Kan det vara att hon blivit strypt med något? En lina som man har svårt att finna var den skulle ha kommit ifrån? Inget plagg som man granskat och kollat igenom saknas? Inget plagg saknar (uppenbart) snöre.
Kan det var skador på LW som ser ut som skador från en hammare, köttklubba (usch kan knappt tänka tanken) eller något annat man har lättillgängligt i hemmet.
Kort planeringstid, något slags tillhygge?