Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Snälla försök inte deformera vad jag säger.
Säpos hemliga PM finns, det finns också detaljerade arkiv hos Säpo med påtagliga och konkreta misstankar mot Säpopersonal och andras ja till och med poliser som ingått i PU som de överlämnat till PU på rikspolischefens order men som inte finns diarieförda i PU. Det finns också ett topphemligt PM från Näss från före mordet angående "viss aktivitet" kring OP föranledd av bland annat den lobbyng Säpo utsattes för och den ryktesspridning som förekom.
När Holmer tog kontrollen leddes denne in på PKK-spåret via sk överskottsinformation från knarkspan som var väldigt tunn. Hela knarkspan var involverade i kurdjakten där bara Holmers specialrekryterade Säpofolk annars fanns med dvs inklusive de som själva var involverade och närvarande kring mordet. Sedan det spruckit letade de som visste sanningen desperat (framför allt knarkspanfolket) efter något annat och det var ju inte så svårt eftersom de satt kvar inom utredningen och då uppfann någon inom sitt eget kompetensområde. Att det blev CP var en tillfällighet. Man försökte med flera andra först med de hade vattentäta alibin. Säpos uppgifter (inkl PM:et som inte diariefördes på 3 år) gnagde dock på andra och gav upphov till Ebbeaffären som handlade om försök att stoppa läckor av Säpos material och Näss undersökningar och få veta hur mycket han visste. Rikspolischefen utfärdade via politiska påtryckningar en order att Säpo inte fick befatta sig med något som hade med Palmemordet att göra.
Jag är övertygad om att PU idag vet allt detta och tror att förr eller senare kommer det att flyta upp gömda kopior offentligt.
Är det kanske så att din förhoppning är att dessa uppgifter inte skall dyka upp?
DU och numera även siffernicet (siffror som betyder ljusets hastighet) överger snabbt era egna märkliga teorier och kör gammal skåpmat i repris för att vränga det hit och dit med som det verkar enda uppgift att deformera fakta och förvilla med fria spekulationer. Slår pulsen hårt?
Snälla, spela inte att du vet något. Ditt snömos är ren desinformation. Bara desinformatörer stöder dina luddiga texter.
De flesta av oss är fullt på det klara med att Säpo tillhör de misstänktas skara när det gäller MOP och knappast kommer att läcka några uppgifter om misstänkta poliser.
Du har inte läst Säpos PM och vet inte vad som står i det utom att det ska ha funnits
några som bevakade OP innan mordet. Att Säpo dessutom "utrett" misstankar mot poliser är något annat.
För Holmér var det kanske inte känt att det jobbades på ett CP-spår men CP fanns med redan tidigt i utredningen och i vittneskonfrontationer. Spaningarna på Sigge och Oxen hade både med mordet och med CP att göra, det framgår klart om man bemödat sig med att läsa fuppen utan skygglappar.
Varför skulle jag ha något emot att det kommer fram ny information? Det är du som motverkat de senaste årens flöde av intressant information. Du har ensam kämpat med ditt löjligt obekräftade DF-spår för att motverka intressanta källor.