Citat:
Ursprungligen postat av
AlwaysAllIn
För övrigt, ändra de förbannade reglerna!
Alla räkningar går hem till kortägaren som SEDAN får skriva reseräkning för att få betalt för utläggen.
Så har det det funkat i alla "mina" företag.
Kan det vara som så att "våra" politiker är för fina för att skriva reseräkning?
Kan det vara att våra politiker är för dumma i huvudet för att klara av att fylla i en reseräkning?
Vilket skitsystem!
!
Jamen det är precis så det fungerar nu. Ledamoten skriver själv reseräkningen och attesterar den själv. D.v.s kontrollerar själv att den är riktig. Det är där både styrkan och svagheten sitter. Bygger helt på ett förtroende då ledamoten är just förtroendevald.
-Japp, jag reste till Rio v.03. Bocka av!
- Göteborg, hotell måndag 12 feb. Japp, bocka av!
- Taxi 600 kr till Arlanda. Så var det, bocka av!
Problemet och styrkan är att det inte finns någon chef ovanför politikern som bestämmer vart denne får åka eller vem denne får träffa.
Resor och logi inom landet är helt obegränsat.
Tänk dig följande tänkbara scenario som egentligen är helt otänkbart i en demokrati. "Chefen" till en ledamot:
- Du har överskridit resebudgeten för den här månaden och får således inte åka till Örebro för seminariet om "Småföretagarnas framtida utmaningar."