Citat:
Ursprungligen postat av
NorthernAngel
Det blir som i alla mångkulturella samhällen att de flesta röstar på sin etnicitet, sin religion eller sin klan. Svenskarna kommer också börja rösta mer etniskt. jag tror S blir ett "muslimvänligt" parti men en blandning av hårdföra islamister och mer moderata "anti-islamofober" (Smygislamister). Kanske uppstår ett svenskt vänsterparti när de nuvarande tas över av andra etniska grupper. "Liberala" partier kommer helt försvinna de är alltid marginella i mångkulturella länder.
De har bara politiska argument. De har alltid sagt att webb-enkäter inte är ett statistiskt urval men själva får de bara svar av 50 % av sitt statistiska urval och de har all nu börjat väga in webb-enkäter själva så de erkänner ju att de haft fel i handling; men i ord är de fortfarande bättre. Men det vänder nu. Expressen erkände idag att YG och Sentio var bäst på att mäta SD i förra valet.
Webbenkäter bygger i grundern på självrektyrerade paneler via internet. Självklart finns det en fara i det. För det första missar du ju de som inte har internet. I princip missar du ju också de som har internet, men är ovana och/eller använder internet väldigt lite. Dvs en stor del av de äldre. Framför allt 80 plussarna, som blir fler och fler och också får rösta.
För det andra riskerar du ju att få andra starka skevheter i din panel, pga att politikskt intresse inte är normalfördelat över de röstberättigade och de politiskt intresserade har en tendens att anmäla sig i större omfattning. Detta vet naturligtvis webbundersökarna och försöker få in en så bred panel som möjligt, så att de kan göra ett rättvisande statistiskt urval. Men om en del grupper är underrepresenterade blir detta naturligtvis lite knepigt. Därför måste de kompensera med viktning etc efteråt.
Problem, eller än värre, har naturligtvis telefonundersökarna. Detta främst pga att benägenheten att svara på undersökningssamtal har gått ned kraftigt. Detta pga alla säljsamtal och andra halvsuspekta undersökningssamtal som befolkningen bomats med. De har med andra ord stort bortfall, ofta över 50%.
Många kombinerar nu dessa båda metoder, vilket nog är rätt smart. Jag tror att tex Scb gör det. Sammanfattningsvis är det problem med båda metoderna. Och det är svårt att direkt säga vilken som är bäst, men jag lutar nog åt att webbundersökningar är smartast i dagens samhälle ändå.