Citat:
Ursprungligen postat av
LimeTime
Tänkvärda reflektioner!
Det någon gör kan såklart tolkas olika beroende på i vilken kontext denne någon gör det hen gör. Med olika delar som sätts tillsammans så klarnar bilden.
Dina funderingar angående en skogsmulle som inte finns om han inte syns är i alla fall för mig en logisk förklaring till knepigheterna.
Ja. Tack. Det är i sista instans SD:s eget manifesta ”lidande” som avgör kontexten för tolkning, skulle jag säga. Men den är normalt sammansatt och spretig.
Sen kan jag ju i detta specifika sammanhang då ändå inte låta bli att notera att det möjligen kan ha varit så att LW mer omedelbart hotade SD:s status bland cacharna. Det är ju till den miljön han söker sig för gratifikation och bekräftelse även när han är ensam (för att LW är ngn annanstans). Om LW varit hans ”kona” i den svängen, och hennes status kanske med tiden stärkts i gemenskapen pga hennes engagemang, så riskerar SD hamna i rollen som den försmådde och avlagde och förlöjligade vid allehanda event och slumpartade möten och hoptryckta bilresor vars organisering kanske hon i allt högre grad svarar för och som han inte kan kontrollera. Dvs hans självkänsla knäcks inte bara av att hon nobbar honom, utan han riskerar tvingas bevittna förlusten ”varje dag”, som hantlangare åt henne och hennes nye/a ”kronprins/ar”.
Så om han hade planerat fortsätta med geocaching så står en nobbande men mycket aktiv LW ”rent praktiskt” i vägen för hans positiva bekräftelse på en rad olika plan, skogsmulle bl.a. Och ingen bryr sig längre så mycket om att få höra om att SD har tagit en ”rejäl fika” eller ej, på en blogg. Han måste synas.
För de flesta skulle detta leda till andra beslut än mord, men det kan kanske ha vägt in i en form av aggression, vad vet jag.