2018-09-06, 17:48
  #625
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Vi vet inget om det där. Mannens anhöriga kan ha varit där för att höra sig för om vårdnaden inte kunde vara gemensam. Men fått nej. Varpå mannen fått lov till en sista natt med barnen.

Jag har svårt att tro att det skulle finnas enstämmiga och tillförlitliga uppgifter i detta läge om vad som timat. Vänta och se.

Det där med att män och deras släktingar från andra planeter gärna eller ogärna lämnar bort sina barn för att uppfostras som främmande varelser tror du nog inte på själv.

Menar du att det finns någon uppgift om att även "mannens anhöriga" varit i lägenheten utöver den ursprungliga uppgiften om att kvinnans släkt varit där?

Citat:
Ursprungligen postat av Olleja
Det ska handla om att mannen inte ville träffa kvinnan och deras gemensamma barn av någon anledning och då ska kvinnan ha hämtat sin släkt där dom alla har samlats i mannens bostad och haft en liten drama kring hur det ska göra för att paret ska hålla ihop igen.

Efter några timmars pratade och sent på kvällen går släkten hem utom kvinnan och barnen, och när det lämnat bostaden ska mannen har fått sitt utbrott och först mördat barnen framför kvinnan och sedan gett sig på kvinnan men även efter detta försökta han ta sitt egna liv.
Citera
2018-09-06, 18:39
  #626
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan S
Menar du att det finns någon uppgift om att även "mannens anhöriga" varit i lägenheten utöver den ursprungliga uppgiften om att kvinnans släkt varit där?

Jag trodde ”släktträff” innebar att anhöriga från båda håll möttes.

Jag kan öht inte bedöma värdet av ”ollejas” uppgifter...

Finns det en tidningsskälla?
Citera
2018-09-06, 19:11
  #627
Medlem
Anstaltslivets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Freshener
jasså? Den som suttit längst har suttit i 30 år så visst har vi livstid men man kan söka nåd däremot

32år för att vara exakt haha🙂
Men det är sjukt att folk förstår inte riktigt att detta. Alltså livstidsfängelse innebär att efter 18år KAN du söka om tidsbestämt och då kan du antingen få te.x 10-15år till tidsbestämt utöver dom 18år du sutit eller så får du avslag. Men du måste också ha skött dig på kåken och visa att du är en låg risk för återfall i brott när du söker tidsbestämt. Sen är det nästan ingen idé att söka tidsbestämt om du har livstid och är dömd mot ditt nekande. Då resornerar dom så att om du fortfarande nekar att du gjort fel så har du inte ”lärt dig din läxa” Man blir inte automatiskt utsläppet efter 18år som en del verkar tro här inne, det visar bara vad dåligt pålästa & att majoriteten inte kan någonting igentligen. Sen sitter någon och säger fel sak och sen kommer nästa och läser det och för fel information vidare i sin tur och så snurrar det på. Va tysta om ni inte kan något det är mycket bättre och vänta tills någon som vet vad dom pratar om skriver istället...
Citera
2018-09-06, 19:28
  #628
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Freshener
jasså? Den som suttit längst har suttit i 30 år så visst har vi livstid men man kan söka nåd däremot

Tommy Zethraeus som dömdes till livstid för Stureplansmorden har suttit sedan 1994. 24 år. Han har av Tingsrätten fått sitt livstidsstraff bestämt till 36 år men Hovrätten har rivit upp beslutet och HD har slutgiltigt bestämt att Zethraeus får sitta kvar på livstid. John Ausonius ”Lasermannen” har suttit typ lika länge. Är det ens möjligt att släppa ut en sådan karaktär i dagens samhälle?
Mattias Flink han med snefyllan, ja han är väl ute redan. Han släpptes ut 2014, 20 år efter sitt massmord i Falun. Ett obegripligt beslut med tanke på Zethraeus-domen. Med 2/3 rabatt. Vilka mongon har infört 2/3 rabatt för massmördare som var under 21. En kille som Zethraeus var 25 som man kan tycka är obetydligt äldre.

Mangs. Hur länge kommer han att sitta? Svårt att fatta att alla dessa förutom Zethraeus då kommer ut någon gång. Dom har alla hanterat skjutvapen mot personer som inte har någonting med gärningsmannen att göra.
För en kille som mördar sin familj kanske inte farligheten för allmänheten är så stor.
Citera
2018-09-06, 19:38
  #629
Medlem
Gemensam ansökan om äktenskapsskillnad

Inkom till Göteborgs tingsrätt 2018-09-04
Citat:
Aktörer
1 *ora Sh*muel Ad*m, 840*24-79*5 SÖKANDE (N+a+a+2+0)
2 Sargo* Ed*ard I*kandar, 8*0403-901* SÖKANDE (n+w+s+0+5)
Citat:
YRKANDE
Vi begär att domen ska meddelas efter betänketid.

YRKANDE OM VÅRDNAD
Ensam vårdnad
Vi yrkar att _ ska ha ensam vårdnad om samtliga barn. _ Nora (Nora skrivet med bläck)
Undertecknat av de två 2018-09-01

https://minfil.com/J4N2Y2g5b7/G_teborgs_TR_T11714-18_Aktbil_1_pdf
Citera
2018-09-06, 19:39
  #630
Medlem
Baztaniis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Visst kan det vara så. Det kan vara lite av varje.
Dock är ju inte riktigt morden på barnen indikation på att han inte ville ha dem, då det snabbt torde stå klart för en blivande ”hustrumördare” att han därmed sumpar alla chanser att hans barn ska tycka ngt vidare om honom i framtiden. Att döda barnen är nog bara indikativt på att han anser dem förlorade som sina — först och sist. Han hade ju själv tänkt följa efter också, vilket är logiskt men kanske svårare än han hade hoppats.

Vad spårvagnsföraren hellre hade ägnat sig åt än familjelivet får man kanske också fråga sig.

Jag skulle tro de kom ”på kant med varandra” och han blev utkastad. Och det ena ledde till det andra. Separationer blir inte sällan otrevliga... vilket brukar leda till att mamman får ensam vårdnad. Och pappan upplever sig berövad sina barn för all framtid. Upplevelsen av slutgiltighet är säkert av betydelse.

Men varianter är förstås möjliga.

Men man ska vara på ordentligt dåligt humör för att göra nåt sånt där. Det räcker inte med ilsken i största allmänhet.

Ville han bort från familjelivet lite sådär så skulle jag ju kolla in någon chartersajt med resor till Goa eller Thailand eller främlingslegionens kontor i Marseille. Eller ta jobb som hjortronplockare bakom Enare. Eller höra om det fanns platser kvar för resan till Mars. Att mörda alla och ringa polisen känns som det kommer lite längre ner på listan. Men det är jag.

Han gick med på att skriva under, alltså ville han inte ha vårdnaden.
I Sverige är det inte lätt att få ensam vårdnad om person inte är knarkare, alkoholist, misshandlare etc etc...
Deras fall blev inte ens prövad av tingsrätten för han självmant gav henne hela vårdnaden vilket innebär att han inte ville ha barnen hos sig heltid.
Citera
2018-09-06, 20:39
  #631
Medlem
intruders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hermankarlsson
Att man överlämnar sig själv kanske tyder på familjedrama...


Och att man gjort allt rätt, kvinnan började leva efter svenska regler och det går ju inte. Mannens plikt att döda i så fall enligt släkten.
Citera
2018-09-06, 20:53
  #632
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik.Bengtsson
Gemensam ansökan om äktenskapsskillnad

Inkom till Göteborgs tingsrätt 2018-09-04Undertecknat av de två 2018-09-01

https://minfil.com/J4N2Y2g5b7/G_teborgs_TR_T11714-18_Aktbil_1_pdf


Det är samma person som skrivit allt (se stilen)
S är enda som angivit mail, samt är den som står först så det tordes vara han som skrivit allt. Frågan är då om det är N*ras underskrift?
Citera
2018-09-06, 20:58
  #633
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Postino
Märkligt att mamman fick enskild vårdnad. Normalfallet är ju delad vårdnad. Tyder väl på att Familjerätten har varit inblandade?

Han kanske misshandlat henne och barnen tidigare.
Citera
2018-09-06, 21:03
  #634
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Sa Bull. Det här blir en snabb affär rent åtalsmässigt. Sen ska nog många höras. Tragiskt.

Lite samtalsterapi med bältning för utkastade småbarnsfäder anbefalles. Möjligen redan inbakat i pappagruppsutbildningar olikn.

Man kan ju satsa på nativiteten enkom, men i detta fall så blir det ju svårare att riktigt glädja sig åt just den statistiken.

Nu hade väl barnen några år på nacken — fel, var fortfarande små: och då är ju en separation som ena parten i ett föräldraskap upplever som lite dyster ju ingen bra separation, alls. För någon.

Det kan ju finnas goda och särskilda skäl, men annars kan man ju från en allmän moralisk synvinkel tycka att kvinnan ifråga kunde ha bestämt sig för separation innan barnafödandet, snarare än efter. Det är ju lätt oseriöst att skaffa barn med någon man inte tycker om, och som väcker ogillande, och som man uppenbarligen inte tänker låta ha hand om barnen (som förvisso var små). Om man säger så. Inte blir det så kul för barnen att växa upp med det heller.i



En pappa har ju inte mindre känslor för sina små än en mor. Om ungarna är hans...

Men vi får väl anta att något omöjliggjorde äktenskapets fortsättning.

Uppenbarligen speglade inte namnteckningen på skilsmässan en önskan från pappan att samtidigt släppa vårdnaden.

Kommundelens soc har väl inte varit inkopplade heller, visst. För att tillvarata pappans och barnens intressen.

Kvinnorna från mellanöstern har inte mycket att säga till om mot sina män. Troligtvis var skilsmässa en desperat åtgärd från kvinnan, som synes med risk för sitt eget liv, om hon tilldelas hela vårdnanden talar för att han redan tidigare varit olämplig som fader.
Citera
2018-09-06, 21:03
  #635
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rosamund
Jag förstår att det spekuleras i att pappan blev förstörd över att mamman skulle få ensam vårdnad i en skilsmässa. Betänk att om så vore fallet och han älskar sina barn så mycket hade han enbart dödad sin fru. Hon var den som ville ta barnen som då skulle utlöst denna upplevelse av svek och vrede. Den ilska skulle varit fokuserad mot henne.
Att barnen följde med henne i döden tyder snarare på att han var arg på allihop och ville inte ha dem i sitt liv längre. Det var säkerligen därför han och frun angav i sin skilsmässoansökan att de vill att frun ska ha ensam vårdnad.

Sedan kommer stora tjocka släkten efter 2 dagar och säger till mannen att de måste rädda äktenskapet och lämnar kvinnan samt barnen där den natten (enligt uppgifter som framkommit i tråden). Mannen, som hade fått nog av familjen och trott att de skulle skiljas och hon ta hand om barnen, blir återigen "fast och kvävd" av dem. Han får panik över att släkten tvingar dem att hålla ihop (vissa kulturer gör tyvärr så, de vägrar acceptera skilsmässa) och väljer att ta saken i egna händer, för gott.
Min teori.

Tror absolut att det lutar åt att det är mkt sanning i detta!
På ansökan är det SAMMA som skrivit allt (utom möjligtvis underskrifterna)
Eftersom S namn både står först & är enda med mailadress torde det vara han som skrivit, av en eller annan orsak.

Undrar om N visste? Eller om hon precis fick reda på det denna dagen & där kallade in släkten.

Återstår att se. Att han inte va så sugen på familjelivet ser vi ju på utgången av det som skedde -familjen är död för hans hand. Usch vilket kräk.
Citera
2018-09-06, 21:05
  #636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 0.999...
Har enligt egen utsago suttit anhållen för medhjälp till mord. Sade sig träffa någon främling på stan som han sedan tog en fika med när polisen kom och tog denne misstänkt för mord samtidigt som Sargon fick åka med som tidigare nämnt. En lite märklig händelse kanske men Sargon är väldigt social och pratglad av sig, eller var kanske rättare sagt.

Håller med om att det är skumt ändå att hamna i sådant sällskap.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in