o,
Citat:
Ursprungligen postat av
flixa81
Om man nu väljer att tro på MV:s uppgifter så har hen delat att man tror att GM väntade på Lena utanför. Och det var därför området utanför hennes lägenhet spärrades av i hopp om att kanske hitta bevis i form av saliv, fimp eller annat.
Så då verkar det som att GM inte varit inne hos Lena.
Om detta stämmer vet jag ej men utifrån dessa uppgifter finns inget som pekar på att GM var inne i Lenas lägenheten innan de gick mot planket.
Det KAN vara så att polisen hittat sms eller liknande i Lenas mobil typ: ”vi måste prata, jag väntar utanför om en kvart”
Därför tesen om att GM aldrig varit inne.
Eller att GM ville träffas hos Lena men hon skriver att sonen ligger och sover så hon föreslår att GM väntar utanför.
Avaldamon 2018-09-02, 20:15 |65129882]Jag tror nog att MV är trovärdig, inget troll alltså.
Sedan är det en annan fråga huruvida MV har fått rätt uppgifter i sin tur.
"
Om polisen vill avslöja en läcka kan man plantera olika uppgifter inom organisationen och se vilka som läcker ut."
Börjar ana att det var det som hände innan helgen v.32. Det är då vi tilldelas uppgiften att gärningsmannen har väntat utanför LW, "därefter knäpptyst från MV."
I så fall är MV i sig trovärdig men"
icke uppgiften som levererats."
Ovanstående ska läsas som spekulation och inget annat." Slut citat.
Jag har kommenterat det planterade påståendet här, notera datumen :
(FB) Örebro: Lena Wesström försvunnen (hittad död) (2018-05-15)