Tror aldrig jag sett fram emot Yougov och Sentio mer än nu.
För närvarande är det förbannat virrigt i mätningarna. Några förfasar sig över att Sifo ligger på 16,3%, eller 18,1% men för bara några dygn sedan var det all-time-high hos samma institut med 19,2%. Andra institut pendlar som aldrig förr... Ju mer man försöker få någon rätsida på det, desto mer förvirrat blir det eftersom nya mätningar tillkommer snabbt och som ändrar hela spelplanen för SD i opinionsundersökningar. Ingen klarhet, bara mer förvirring och spekulationer.
Jag frikopplar mig nu ett tag från dessa berg-och-dalbane mätningar eftersom det är hart när omöjligt att få ut något vettigt ur dessa. Ser, upplever och rent av snubblar då och då över en mängd olika saker ute i verkligheten som tydligt indikerar en sak när det gäller SD - sedan kommer dagliga mätningar, eller andra tätt inpå som visar det rakt motsatta... Instituten och verkligheten går i total otakt. Man kan få personlighetsklyvning för mindre.
Nej, nu avvaktar jag YG och Sentio. Skulle YG och Sentio visa uppgångar då tror jag att Crispy kommer att få rätt i sin teori som han framförde i ett inlägg tidigare idag (åtminstone hoppas jag det). Det är något som inte stämmer med de här satans opinionsinstituten. All-time-high en dag och sedan efter några få timmar 16,3%... något är åt fanders.
Det har gått så långt nu att jag är fullt ut beredd att förkasta
samtliga dessa opinionsinstitut inom kort och hellre lita på det som verkligheten visar mig och vad min egen magkänsla säger mig - en magkänsla som tjänat mig alldeles utmärkt i många årtionden nu. Men innan jag tar definitivt ställning, vill jag se vad Yougov och Sentio hittar på. Stora delar av den här opinionsbranschen är ju för tusan rubbad och gravt sjuk. Vem kan ta dessa dagliga svängningar på allvar??? Vem kan ens utläsa någon "trend" ur denna fars?
Med utgångspunkt i vad jag erfarit med mina egna sinnen i verkligheten under de senaste två-tre åren och det stora mörkertal jag är fullständigt övertygad om har tillkommit sedan 2014, med anledning av att SD nu har brutit in i
helt nya väljargrupper (med bl a många kvinnor och akademiker) där stigmat är groteskt stort - och där inga skulle få för sig att ens yppa något positivt om SD - hävdar jag med bestämdhet att SD inte kommer att få en enda tiondel under 25% i valet på söndag utan till och med kommer att hamna närmare 30% än 25% - d v s minst 27,6%.
Frustrationen, ilskan och tröttheten med sjuklövern är monumental. M o n u m e n t a l! Aldrig att Sverigedemokraterna kommer att få 16,3% eller 18,1% eller 19,7% eller 24%. Dessa siffror är underskattningar.
Nu har jag skrivit ett långt inlägg som kan komma att bita mig ordentligt i häcken när rösterna är räknade på valnatten - men jag är tämligen säker på att så inte blir fallet. Mörkertalet, stigmat i de nya väljargrupperna och de kvinnliga rösterna kommer att ge mig rätt. En mängd väljare som röstar SD 2018 går ordentligt under radarn i detta val.
Deep, deep, deep undercover... inga opinionsinstitut i världen kan fånga upp dessa eller vikta för dem före valet, det kan endast göras när facit är klart.
https://www.youtube.com/watch?v=WDvJyGRpozY