Citat:
Ursprungligen postat av
EliasAlucard
Ja och den är ju förstås lika lukrativ som olja och naturgaser? Tror du inte andra länder har en del gruvor och skogar också? Ryssland är ju full av skog och har säkert en hel del gruvor också.
Jaja, whatever, lägre skatt innebär mindre pengar i plånboken för pappa staten att finansera ett och annat som vi tar för givet idag. AfS kan vara ekonomiska snillen, men detta är ren matematik och mindre skatteintäkter innebär rent logiskt också mindre budget för staten att röra sig med, så det spelar ingen roll hur mycket Kaiserstrand har pluggat ekonomi, han kommer få det svårt att få skattepengarna att gå runt. Hur ska t.ex. alla mjölkbönder som får ekonomiskt stöd, klara sig samtidigt som AfS rustar upp militären, osv? Mjölkbönderna har ju det redan idag svårt ekonomiskt, trots statligt stöd. Jag tror du förstår min poäng här utan att jag behöver skriva en wall of text med detaljer.
Poängen är att platt skatt låter bra på papperet, sedan när dess samhällseffekter börjar bli kännbara, ja då kanske det inte längre är lika trendigt med platt skatt bland folk rent allmänt, när Sverige börjar likna mer ett öststatsland, eller för den delen USA.
Hur har AfS tänkt finansiera gratis tandvård? Hur blir det med sjukvården och sådant, ska vi ha det som USA där ett enda läkarbesök kan kosta tiotusentals kronor? Tror du sådant skulle vara populärt i längden för AfS?
Du kan börja med att ta en titt på den här listan:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_tax_revenue_to_GDP_ratio
Kanada är ett bra exempel. De har liksom Sverige en väl utbyggd välfärdsstat, ändå har de 36% lägre skatt än Sverige, och även Kanada har en mycket kostsam invandring och kostsamma invandrare så även de skulle kunna sänka skatten rejält utan att behöva röra budgeten för välfärden.
Sen kan du titta på det här:
https://www.regeringen.se/sveriges-regering/finansdepartementet/statens-budget/statens-budget-i-siffror/
Några exempel på områden där pengar kan sparas:
Rikets styrelse 13,3 mdkr - här vill AfS göra nedskärningar
Rättsväsendet 44,1 mdkr - här finns det pengar att spara när vi skickar hem en halv miljon kriminella babianer
Internationellt bistånd 36,7 mdkr - bort helt
Migration 40 mdkr - bort helt
Hälsovård, sjukvård och social omsorg 67,4 - en halv miljon färre parasiter att vårda och AfS vill frigöra läkarna från pappersarbete vilket skulle spara en massa shekels
Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning 101,9 - en halv miljon färre parasiter som utnyttjar detta
Ekonomisk trygghet för familjer och barn 88,7 mdkr - blattarna har fler barn än oss, här kommer det frigöras pengar
Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering 23,9 mdkr - bort helt
Arbetsmarknad och arbetsliv 71,6 mdkr - AfS vill slopa låtsasjobben
Studiestöd 19,7 mdkr - AfS vill sätta stopp för de som utbildar sig i 15 år utan att bli någonting
Utbildning och universitetsforskning 71,1 mdkr - AfS väll sätta stopp för genusvetenskap och annat svammel
Kultur, medier, trossamfund och fritid 14,5 mdkr - AfS vill avskaffa presstödet
Allmänna bidrag till kommuner 105,6 mdkr - kommunernas utgifter minskar när vi sänder hem en halv miljon
Avgiften till Europeiska unionen 24,2 mdkr - bort helt
Sen vet du mycket väl att AfS inte vill avskaffa den fria sjukvården. Det är förövrigt bara ekonomiska analfabeter som drar upp sjukvårdskostnaderna i USA som ett exempel på vilka kostnader brist på skattefinansiering inom sjukvården leder till. Här kan du läsa om de verkliga anledningarna till varför USA:s sjukvård är så dyr:
https://mises.org/wire/how-government-regulations-made-healthcare-so-expensive