Citat:
Ursprungligen postat av
GlennvonGoteborg
Vad yrar du om Elias?
Sverige har en av Europas största gruv - och skogsindsutri. Vi förser stora delar av Europa med vår järnmalm.
Ja och den är ju förstås lika lukrativ som olja och naturgaser? Tror du inte andra länder har en del gruvor och skogar också? Ryssland är ju full av skog och har säkert en hel del gruvor också.
Citat:
Ursprungligen postat av
GlennvonGoteborg
Med lägree skatter blir Staten tvungen att priotera för att upprätta välfärden.
Precis som Sverige gjorde innan 1965 när skatterna började skena i höjden.
Innan dess hade Sverige OECD lägsta skattertryck...MEN...en välutbyggd grundläggande välfärd.
Med betoningen på grunläggande behov, så som välutbyggd, infrastruktur, försvar och polis.
Jaja, whatever, lägre skatt innebär mindre pengar i plånboken för pappa staten att finansera ett och annat som vi tar för givet idag. AfS kan vara ekonomiska snillen, men detta är ren matematik och mindre skatteintäkter innebär rent logiskt också mindre budget för staten att röra sig med, så det spelar ingen roll hur mycket Kaiserstrand har pluggat ekonomi, han kommer få det svårt att få skattepengarna att gå runt. Hur ska t.ex. alla mjölkbönder som får ekonomiskt stöd, klara sig samtidigt som AfS rustar upp militären, osv? Mjölkbönderna har ju det redan idag svårt ekonomiskt, trots statligt stöd. Jag tror du förstår min poäng här utan att jag behöver skriva en wall of text med detaljer.
Poängen är att platt skatt låter bra på papperet, sedan när dess samhällseffekter börjar bli kännbara, ja då kanske det inte längre är lika trendigt med platt skatt bland folk rent allmänt, när Sverige börjar likna mer ett öststatsland, eller för den delen USA.
Citat:
Ursprungligen postat av
GlennvonGoteborg
Plattskatt=ingen mer blatteskatt.
Hur har AfS tänkt finansiera gratis tandvård? Hur blir det med sjukvården och sådant, ska vi ha det som USA där ett enda läkarbesök kan kosta tiotusentals kronor? Tror du sådant skulle vara populärt i längden för AfS?