Citat:
Ursprungligen postat av
troligengud
För att man blandar ihop skaparen med Gud.
Men visst solen är solen.
Gud är ju allt enligt bibeln å då är ju jag också en del av gud å då kan jag nog inte ens gissa vad Gud är. Det blir allt då som finns. Inget å leta sanning i.
Gud = allt ?
God
morgon!
Om du vill få just dina tankar att hamna på plats i trilogin Gud, Du och Beviset så inser du snart att användandet av begreppet "del av Gud" är åt skogen om du vill känna helheten pulsera utan motsatser. Att titta utifrån delar kan bara ge fragmentering, stress och ingen helhet i magen. Gud har inga delar då Gud är allt liksom allt ryms i Universum!
Det kräver förstås att den uppblåsbara tanken "Du" tar lite semester och inser att du inget vet och betyder i det grandiosa gudsspelet som Universum är! Kommer du ihåg bilden som kom från den först bemannade satelliten från månen till jorden. Jovars, där syns vi i hög gestalt och glans utan prut. Att tro att jag vet allt blir väl lite förmätet men likväl kan jag tro det och däri ligger kraften i förnekelsen då du tror att just du lilla skogsmyra är så viktig. Ge "bara"upp ditt liv och Gud tar över pang, bom, nähe du så enkelt är det inte och va fan skall Gud med dina tankar till då Gud redan äger dej utan att ha frågat om lov!
Ha, drick du ditt kaffe och surfa på för det är endast attityden, arrogansen som behöver släppas fri för att se att allt är ett och kan kallas va faan du vill. När Gud släpper taget om just din arrogans vet i tusan så tills det ha så roligt du bara kan. Ingen i rymden bryr sig mer än några a-h som tror de bara är en nybyggd mobil skitfabrik som producerar bajs med licens från kyrkan att betala skatt och buga till globaliseringens trummor. Gud ler i mjugg som vanligt åt sina trix.
För att inse att beviset redan är lagt läser du bara visdomen mellan raderna, dvs tonar ned förorened hjärna, lika för alla, och kontaktar tystnaden. Därifrån månperspektivet smakar du apelsinet och vips så är du mitt ute i ditt hav med din Gud som en upplevelse och inte som ettor och nollor i en dator med world program eller lik-n-ande. Och om du berättar hur Det ser hur så kommer jag nog att hålla med dej. Men som sagt väntan är en dygd och Godot lär fortfarande vänta?
-Va, vart tog jag vägen med mina problem, men va lurt jag har ju alltid varit här och inget har någonsin hänt, hm, drömde jag, nej inget har hänt...
Och så lever personliga berättelser om Gud vidare över hela planeten. För den som har turen att ge upp sitt banala förstånd räcker det beviset, andra kan lagra andras "fel ord" i evighet då Gud inte finns bara i ordet utan överallt, den spjuvern. Och satsar du på målet, beviset, så missar du undren längs hela vägen som doften av nybryggt kaffe mm. Vägen är alltså målet som vi hört så ofta om och inte beviset som är dött som en sten när vi vill flyga.
Påminner faktiskt om debatten Bildt vs Åkesson igår i Agenda som Gud vann lätt även om svt hade en bra täckmantel och valt sida så hörde jag även Gud i gnället från inbjudna Macaronen som dök upp i svensk valdebatt på franskt vis, hehe. Snacka om att Gud är seriös, NOT och så går vägen vidare..
Gud är cool så de förslår och utan Gott Folk ingen Gud för så är det bara!
Kaos är fina fisken och sista trappsteget så bara motarbeta så mycket du kan, no problem jag hjälper till. Nu har jag motarbetat det enkla, enfaldiga gudsbevis spåret som försökt att snärja in Gud till folkets avbild, så det räcker för idag, ok!
Just kill Buddha if you meet him on the road och ha inga andra avbilder av Gud som du tillber och nu har du satt ned foten och därmed köpt din köbiljett till det som komma skall, lycka till!
Passar på och säger ett tack till Bogomil för utan hans strävan att rätta in våra tankar in i hans tankefålla skulle nog tråden ha kollapsat som en snöflinga under solen för länge sen och kollaps, född igen på nytt, vem vill det när det dödssäkrade hoppet finns i evighet för var och en. Tacka vet jag kaffe, jag blir aldrig besviken och kaffedoften är det starkaste beviset på att gud finns!