Citat:
Så har nån stoppat i en krona i dig. Dina förnumstiga kommentarer biter inte riktigt. Den vuxna dialogen du efterlyser kanske du kan börja med själv. Varför skulle folk som vill bli kvitt massinvandringen förlora på att rösta på AfS? Förklara det istället för att bjäbba om SD.
Pga det jag nämnde tidigare.
1. Om SD inte blir störst blir det mer rättfärdigt att hålla dem bortom inflytande, vilket kommer skapa betydligt mindre frustration än om de hade blivit störst. Ju större dem blir desto mer patetisk kommer sjuklövern framstå. Det kommer få en extrem effekt.
2. Att S för första gången sedan allmän rösträtt inte blir störst. Tänk dig löpsedlarna. Tänk dig jordbävningen. Det kommer kasta om hela den politiska bilden i Sverige och stora delar av västvärlden kommer se det.
3. Det är den enklaste vägen att "vinna över" och "väcka" den stora andel sossar och borgare vi behöver för att börja med återvandring. Afs kommer skrämma iväg dem.
4. Afs är inte redo. Inte överhuvudtaget. Det kan få totalt motsatt effekt och det finns en risk att de blir fullständigt utskrattade. Att det för fort och slutar som nydemokrati. De verkar ku inte ens ha en plan om hur eller med vilka de ska styra Sverige. Dessutom skulle videos som den med karikatyrjudenäsor florera och få skulle ta dem på allvar.
5. Absolut ingenting skulle det bli skillnad på politiskt om de mot förmodan kommer in i riksdagen i år. Förutom att sjuklövern eventuelt skulle bli än mer sjuklöver. Det skulle inte Sverige klara.
Jag kan hålla på hur länge som helst.
Nä vänta till nästa val när det faktiskt finns en chans att byta regering helt.
