Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
Det finns ingen anledning, den som skrev inlägget har inte heller läst dem. Sannolikt har ingen läst dem, inte heller Fridolin. Och om man frågar om ett bevis i matematik på FB så är svaret Forska själv ett svar som faller inom TLDR.
Detta är en utmärkt tråd OM någon vet NÅGOT om ämnet och vill utveckla sig.
Här är lite forskning på ämnet som visar hur barnen påverkas av genus.
”Anette Hellman (2010) har studerat könsidentiteter i förskolan och fokuserat på huruvida pojkighet är förhandlingsbart eller inte, och hur pojkighet görs av pojkar i olika vardagliga situationer i förskolan så som vid lunch, vid toabesök, vid lek och samling samt när det gäller hur ålder gör en viss sorts pojkighet. Så här beskriver hon en del av resultatet av sin avhandling:
Att vara ”bråkig” – i betydelsen att utföra dominanta och aggressiva handlingar – blir i denna studie att vara pojke, vilket kommer att få konsekvenser också för flickor. En position som ”bråkig pojke” som handlade om dominans, utåtagerande, okontrollerad aggressivitet eller okontrollerade handlingar, tillskrevs pojkar. Då flickor intog den blev de ofta oförståeliga, osynliga eller gjordes avvikande. Pojkar blev synliga, tillrättavisade och fullständigt igenkända.
Hellman visar upp ett särskilt intressant resultat gällande könspraktik i förskolan där hon visar att visa typer av könspositioner som utgår ifrån socialt beteende ger högre eller lägre status bland personal och andra barn. Det kan innebära att barnet, om barnet intar en exempelvis ”typisk pojke”-position ”ges låg grad av inflytande i sociala rum både mellan barn och mellan pedagoger och barn.” (Hellman, 2010, s. 215)”
https://www.genus.se/kunskap-om-genus/fordjupning-skola/forskola/