Citat:
Ursprungligen postat av
patrixx
Som sagt här är det tomt men skramlar mycket. Hur sker den där omvandlingen av kemisk energi till rörelseenergi? Vad är det som får kulan att uppnå sin utgångshastighet och hade den fått samma fart om du lagt krutet och kulan på marken och tänt på? Ni har allt en del att sätta er in i för att överhuvudtaget kunna delta i den här diskussionen men det hindrar ju er tyvärr inte.
Expansionen är förlust av trycket. Det är trycket (strängt taget kraften) som accelererar kulan. Det DU har att sätta dig in i och förklara är vad rekylen är för något, var den kommer ifrån och varför det INTE skulle bli någon sådan om gasen tilläts expandera lika i alla riktningar.
Hur vi gör om energin är inte så viktigt, det går att skjuta en kula med en fjäder, linjärmotor eller vad du vill. Måste *kulan* träffa något för att du ska känna någon rekyl? Om inte, vad säger det om rörelsemängd hos andra ting, som gas?
Jag tycker du ska ställa dig i en vakuumkammare (ha tryckdräkt på dig) och rikta en pistol mot huvudet och trycka av. Har du rätt är det ofarligt för dig. Något säger mig att du inte skulle våga dig på detta experiment, men du uttrycker dig så enfaldigt säkert att du åtminstone vill ge *sken* av att du till 100% tror på dina egna falsarier.
Att skjuta sig själv på hög höjd borde också vara mildare, och under vatten vore det som att bli skjuten med kanon... Dvs, enligt din egna "fysik".
Edit: Så ställer frågan du inte vill svara på, eftersom du vet att du inte kan trolla bort implikationerna, igen: Hur fungerar en airzooka? Vad är det som träffar en?