Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Precis som jag sa. Dom har inte kvar utrustningen från t ex Apolloeran och att bygga upp den igen kostar extremt mycket. Hade dom haft ekonomin så skulle det inte ha varit något problem.
Det borde snarare vara tvärt om vad gäller kostnaden. Mycket inom teknik blir billigare att framställa då man utvecklar bygg-processen och har enorm rutin/kunskap kring det.
Jämför t.ex. vad det kostade att bygga en DVD-spelare för 20 år sedan och vad det kostar att bygga en lika kraftfull DVD idag. Nasa har mycket mer pengar idag än på 60-talet (även om deras ekonomi balansmässigt är mycket sämre idag).
Vad hindrar dem från att bygga en liten billig variant, som idag skulle kosta mindre? (även om en modern summa skulle se högre ut i siffror).