Citat:
Ursprungligen postat av
junaz
I så fall blir min fråga än mer aktuell: hur mycket krävs det innan han tvingas ändra om och spela mer cyniskt för att fixa resultaten? Skulle det inte ske någon förändring alls och IFK fortsätter rasa (säg att de till slut hamnar på kvalplats vilket väl är föga troligt men ändå en reell möjlighet) bör väl ändå Poya få bära en stor del av ansvaret (och sannolikt avgå)?
Ja, hur långt skall det behöva gå? Som sagt, det finns goda intentioner men det spelar inte ett jävla jota, när resultaten ser ut som de gör match efter match, Gamla Ullevi är inte i närheten av den borg det har varit och jag undrar verkligen när det blev såhär illa. Jag tycker att IFKs trupp skall vara kapabel till mer, men kanske inte med 3-4-3, då det blir en jävla panik vid motståndomställningar och allt för plottrigt vid offensiva kontringar.
Krydda detta med spelare som tar fel beslut och underpresterar så blir det en jävla soppa.
Som de flesta nog har noterat är IFKs passningsprocent vid avgörande lägen smärtsamt låg, speciellt skickas det ”långa svepande bollar från kant till kant” allt för ofta utan en mottagare. Det slarvas med djupledsbollar och inläggen är ett jävla haveri, både offensivt och defensivt. Detta tror jag har mycket att göra med att spelarnas utgångspositioner, jag skulle vilja se ett mer tradionellt riskminimerande Gbg för vi läcker för mycket.
Vi får hoppas att Poya är inte är allt för insnöad på en tre-backs-linje, annars kan det här bli riktigt illa. Men det är bara min åsikt.